BiznesINFO.pl
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Rakoon, CC0, via Wikimedia Commons

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

NFZ podliczył, ile kosztuje zdrowie Polaków. Na zlecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dokonano kalkulacji kosztów rehabilitacji ozdrowieńców. Wszystko w celu stworzenia nowego programu, który pozwoli Polakom wrócić do pełni sił po przebytej chorobie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców po COVID-19

  • Na co będą mogli liczyć pacjenci NFZ

  • Kto będzie mógł skorzystać z rehabilitacji

NFZ wycenił, ile będzie kosztować rehabilitacja po koronawirusie

NFZ na zlecenie ministra Adama Niedzielskiego dokonał kalkulacji, ile będzie kosztować rehabilitacja Polaków, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, przekazała PAP.

Okazuje się, że jeden dzień rehabilitacji osób po przebytej chorobie miałby pochłonąć 188 zł na dzień. Cały proces rehabilitacji miałby potrwać od dwóch do sześciu tygodni.

Rehabilitacja dla ozdrowieńców

Szef resortu zdrowia przygotował program rehabilitacji dla ozdrowieńców po przebytej chorobie w związku z licznymi powikłaniami, których doświadczają pacjenci.

Program ma zapewniać opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Rehabilitacja miałaby być możliwa po otrzymaniu skierowania od lekarza, wystawionego po zakończeniu leczenia i odbywałaby się w jednostkach, które mają podpisaną umowę z NFZ i znajdują się w wykazie placówek udzielających świadczeń covidowych.

Z programu skorzystać będą mogli ci, którzy na COVID zachorowali w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Rehabilitacja po koronawirusie

Jak podaje PAP, ośrodki rehabilitacyjne, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, muszą dysponować odpowiednio przygotowanym personelem i wyposażeniem, które pozwolą zapewnić ozdrowieńcom najwyższej jakości opiekę zdrowotną.

Skierowanie na rehabilitację

Aby otrzymać skierowanie na rehabilitację, trzeba będzie przebyć szereg badań: RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualna morfologia, OB, CRP (białko ostrej fazy), EKG wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Proces rehabilitacji ma polegać na serii zabiegów i ćwiczeń, które mają przyczynić się do poprawy wydolności i stanu dróg oddechowych.

Mowa m.in. o kinezyterapii, w której nacisk będzie kładziony na treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia efektywnego kaszlu, ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia na wolnym powietrzu; opukiwaniu i oklepywaniu klatki piersiowej, czy drenażach ułożeniowych, choć to niepełna lista tego, co przygotowano dla ozdrowieńców, ponieważ cały program składa się z minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych.

Ponadto każdy z pacjentów będzie mógł skorzystać z porady u psychologa, a w placówkach rehabilitacyjnych będzie można przeprowadzić również badania diagnostyczne, czy korzystać ze środków farmaceutycznych, które pomogą jak najszybciej odzyskać pełnię zdrowia.

O zakończeniu rehabilitacji decydować mają wyniki testów, którym poddawani będą pacjenci podczas trwania rehabilitacji.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >