Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > MR kontra MEN. Szefowie resortów kłócą się o nauczycieli i pracę na polu
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 08:59

MR kontra MEN. Szefowie resortów kłócą się o nauczycieli i pracę na polu

rolnictwo-pxhere-cc0
pxhere.com

Nauczyciele wzywani do pracy na polu

Konflikt między ministrem rolnictwa a MEN i ZNP powstał po “skandalicznej” według związku nauczycieli wypowiedzi Ardanowskiego, której udzielił na antenie RMF FM. Przypomnijmy, że minister rolnictwa zaapelował do nauczycieli, aby poszli zbierać truskawki i pracować dla rolników. 

Szef ZNP Sławomir Broniarz skomentował w rozmowie z serwisem Gazeta.pl wypowiedź ministra jako “głupią” i zarzucił mu arogancję. Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski odpowiedział Ardanowskiemu, że nauczyciele wykonują swoją pracę, jednak w innej formule niż tradycyjne zajęcia z uczniami w szkole.

Nauczyciele nie zostaną przeproszeni

Minister rolnictwa wystosował list otwarty do ZNP, w którym zaatakował Broniarza i zarzucił mu pogardę wobec rolników. Ardanowski nie uważa, że nauczycielom należą się przeprosiny. Jak zaznaczył w liście, bardzo ceni pracę nauczycieli i tłumaczy, że jego wypowiedź odnosiła się do apelu, jaki wygłosił do całego społeczeństwa o wsparcie polskich rolników przy zbiorach.

Sprawa nie ma jednak końca. Ardanowski nie odpuszcza i kolejny raz odniósł się do sprawy rolników i nauczycieli. Z okazji Święta Ludowego minister rolnictwa złożył w niedzielę wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. Po złożeniu kwiatów Ardanowski kolejny raz skomentował spór z MEN, a jego wypowiedzi cytuje portal money.pl.

Ardanowski kolejny raz mówi o nauczycielach

Minister powiedział, że polska wieś zasługuje na szacunek, a Polacy powinni być wdzięczni rolnikom. Według niego rolnicy to “ludzie zaradni, szlachetni i ciężko pracujący na chleb”. Potem już bezpośrednio nawiązał do swojej wypowiedzi o nauczycielach.

- Niektórzy uznali za upokarzające, że mają wykonywać pracę chłopa, to wyraz przekonania, że to praca hańbiąca, ujmę przynosi, a nie jest powodem do dumy. Przykro mi, że ktoś tak patrzy na sprawy polskiej wsi - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez money.pl.

Szef MR powiedział, że rolnikom zawsze należy się szacunek i to “nie jest żadna gorsza część społeczeństwa”. Ardanowski zwrócił też uwagę, że to rolnicy odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe Polski. 

- Nie rozumiem opinii i uszczypliwości pod adresem rolników, bagatelizowania ich pracy, a takie przypadki są - powiedział Ardanowski.