BiznesINFO.pl
rolnictwo-pxhere-cc0

pxhere.com

MR kontra MEN. Szefowie resortów kłócą się o nauczycieli i pracę na polu

31 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Nauczyciele byli ostatnio wzywani przez ministra rolnictwa do pracy na polu, a wypowiedź odbiła się głośnym echem i doprowadziła do konfliktu z MEN i ZNP. Jan Krzysztof Ardanowski nie przeprosił nauczycieli, a dzisiaj kolejny raz odniósł się do sprawy.

Nauczyciele wzywani do pracy na polu

Konflikt między ministrem rolnictwa a MEN i ZNP powstał po “skandalicznej” według związku nauczycieli wypowiedzi Ardanowskiego, której udzielił na antenie RMF FM. Przypomnijmy, że minister rolnictwa zaapelował do nauczycieli, aby poszli zbierać truskawki i pracować dla rolników. 

Szef ZNP Sławomir Broniarz skomentował w rozmowie z serwisem Gazeta.pl wypowiedź ministra jako “głupią” i zarzucił mu arogancję. Z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski odpowiedział Ardanowskiemu, że nauczyciele wykonują swoją pracę, jednak w innej formule niż tradycyjne zajęcia z uczniami w szkole.

Nauczyciele nie zostaną przeproszeni

Minister rolnictwa wystosował list otwarty do ZNP, w którym zaatakował Broniarza i zarzucił mu pogardę wobec rolników. Ardanowski nie uważa, że nauczycielom należą się przeprosiny. Jak zaznaczył w liście, bardzo ceni pracę nauczycieli i tłumaczy, że jego wypowiedź odnosiła się do apelu, jaki wygłosił do całego społeczeństwa o wsparcie polskich rolników przy zbiorach.

Sprawa nie ma jednak końca. Ardanowski nie odpuszcza i kolejny raz odniósł się do sprawy rolników i nauczycieli. Z okazji Święta Ludowego minister rolnictwa złożył w niedzielę wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. Po złożeniu kwiatów Ardanowski kolejny raz skomentował spór z MEN, a jego wypowiedzi cytuje portal money.pl.

Ardanowski kolejny raz mówi o nauczycielach

Minister powiedział, że polska wieś zasługuje na szacunek, a Polacy powinni być wdzięczni rolnikom. Według niego rolnicy to “ludzie zaradni, szlachetni i ciężko pracujący na chleb”. Potem już bezpośrednio nawiązał do swojej wypowiedzi o nauczycielach.

- Niektórzy uznali za upokarzające, że mają wykonywać pracę chłopa, to wyraz przekonania, że to praca hańbiąca, ujmę przynosi, a nie jest powodem do dumy. Przykro mi, że ktoś tak patrzy na sprawy polskiej wsi - mówił Jan Krzysztof Ardanowski, cytowany przez money.pl.

Szef MR powiedział, że rolnikom zawsze należy się szacunek i to “nie jest żadna gorsza część społeczeństwa”. Ardanowski zwrócił też uwagę, że to rolnicy odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe Polski. 

- Nie rozumiem opinii i uszczypliwości pod adresem rolników, bagatelizowania ich pracy, a takie przypadki są - powiedział Ardanowski.

Tagi:

Związek Nauczycielstwa PolskiegoZNProlnictwo

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >