BiznesINFO.pl Polska i Świat Nobliści będą dostawać znacznie więcej pieniędzy. Popierasz?
Wikipedia/By ProtoplasmaKid - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30420065

Nobliści będą dostawać znacznie więcej pieniędzy. Popierasz?

24 września 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Nagroda Nobla do zwiększenia

Na Nagrodę Nobla składają się dwie główne odznaki: złoty medal i dyplom honorowy. Laureaci otrzymują także wyróżnienie finansowe, którego wysokość zmieniała się na przestrzeni lat. W 1981 r. Nagrodę Nobla zwiększono ze 150 tys. do 1 mln koron. Na kolejną dużą podwyżkę zdecydowano się w 2000 r. (9 mln koron). Już rok później wartość Nagrody Nobla wzrosła do 10 mln koron. Jednak z uwagi na kryzys finansowy podjęto decyzję o powrocie do 9 mln koron, które były przyznawane aż do ubiegłego roku.

W tym roku Fundacja Nobla zwiększyła finansowy wymiar Nagrody Nobla do 10 mln koron (ok. 4,28 mln zł). - Decyzja została podjęta ze względu na to, że nasze koszty i kapitał są w stabilnej relacji - przyznał szef fundacji Lars Heikensten w rozmowie z „Dagens Industri”. Skąd pieniądze na Nagrody Nobla? Puls Biznesu podaje, że środki na ten cel pochodzą z majątku, który pozostawił Alfred Nobel. Według fundacji wynalazca dynamitu i fundator Nagrody Nobla pozostawił po sobie ok. 31 mln koron, co obecnie stanowi równowartość 1,3 mld koron.

Nagrody Nobla tylko dla wybitnych

Nagrody Nobla są przyznawane corocznie od 1901 r. Wyróżnienia wręcza się za wybitne osiągnięcia w kategoriach: fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna i literatura. Poza tym Fundacja przydziela także Pokojową Nagrodę Nobla. Z Noblem powiązana jest także Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Jak dotąd Nagrody Nobla odebrało 8 Polaków: Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie 1903, 1911, fizyka, chemia), Henryk Sienkiewicz (1905, literatura), Władysław Reymont (1924, literatura), Czesław Miłosz (1980, literatura), Lech Wałęsa (1983, pokojowa), Józef Rotblat (1995, pokojowa), Wisława Szymborska (1996, literatura) i Olga Tokarczuk (2018, przyznana w 2019, literatura).

Czy uważasz, że za wybitne osiągnięcia naukowe i zasługi dla ludzkości powinny być przyznawane tak wysokie nagrody finansowe?

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie