Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Wyjaśniamy
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:14

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Wyjaśniamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Niektóre uczelnie w procesie rekrutacyjnym wymagają stawienia się na rozmowie kwalifikacyjnej z przedstawicielami uczelni. Nie jest to jednak takie straszne, jak mogłoby się wydawać.

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Daj się poznać

Rekrutacja na studia może być stresująca, tym bardziej stanięcie twarzą w twarz z osobami, od których zależy czy dostaniemy się na wymarzony kierunek. Rozmowa kwalifikacyjna na studia ma przede wszystkim dać im możliwość poznania kandydatów, porozmawiania z nimi i ułatwić im wybór odpowiednich osób. Jest to jednak też okazja do przekazania kandydatom informacji uczelni i kierunku studiów oraz udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania. Ponadto taka rozmowa daje uczelni szansę zdobycia większej wiedzy o konkretnym kandydacie, jego zainteresowaniach i tym, w jaki sposób może przyczynić się do rozwoju szkoły.

Niewiele szkół wyższych w Polsce wymaga przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, najczęściej rekrutacja opiera się na ocenach z egzaminów maturalnych czy, jak w przypadku studiów magisterskich, ocen ze studiów licencjackich. Większość dużych uniwersytetów publicznych nie przeprowadza takich rozmów, bo po prostu kandydatów jest zbyt wielu.

Sprawdź stronę internetową uczelni lub skontaktuj się z biurem rekrutacji, aby ustalić, czy rekrutując się na dany kierunek będziesz musiał przejść przez rozmowę kwalifikacyjną. Takie spotkania zazwyczaj odbywają się na terenie kampusu.

Jeśli masz możliwość odbycia takiej rozmowy z przedstawicielem uczelni to skorzystaj z niej jak najlepiej. Zadaj wszystkie nurtujące cię pytania i okaż zainteresowanie. Na pewno zwiększy to twoje szanse na pomyślny wynik rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna na studia - jak się przygotować?

Przygotuj się na takie pytania jak: Dlaczego chcesz studiować ten kierunek? Jakie masz plany na przyszłość? Czy uważasz, że jesteś dobrą osobą na kandydata i dlaczego? Co Cię wyróżnia wśród innych osób?

Pamiętaj, żeby ubrać się schludnie i elegancko, co nie oznacza, że od razu musisz zakładać garnitur. Nie garb się, nie ziewaj, nie trzymaj rąk w kieszeniach i oczywiście nie spóźnij się. Postaraj się być spokojnym i zrelaksowanym.

Tagi: