BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Wyjaśniamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Kandydaci na niektóre uczelnie i kierunki studiów muszą odbyć rozmowę kwalifikacją. Jak się przygotować?

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Niektóre uczelnie w procesie rekrutacyjnym wymagają stawienia się na rozmowie kwalifikacyjnej z przedstawicielami uczelni. Nie jest to jednak takie straszne, jak mogłoby się wydawać.

Na czym polega rozmowa kwalifikacyjna na studia? Daj się poznać

Rekrutacja na studia może być stresująca, tym bardziej stanięcie twarzą w twarz z osobami, od których zależy czy dostaniemy się na wymarzony kierunek. Rozmowa kwalifikacyjna na studia ma przede wszystkim dać im możliwość poznania kandydatów, porozmawiania z nimi i ułatwić im wybór odpowiednich osób. Jest to jednak też okazja do przekazania kandydatom informacji uczelni i kierunku studiów oraz udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania. Ponadto taka rozmowa daje uczelni szansę zdobycia większej wiedzy o konkretnym kandydacie, jego zainteresowaniach i tym, w jaki sposób może przyczynić się do rozwoju szkoły.

Niewiele szkół wyższych w Polsce wymaga przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, najczęściej rekrutacja opiera się na ocenach z egzaminów maturalnych czy, jak w przypadku studiów magisterskich, ocen ze studiów licencjackich. Większość dużych uniwersytetów publicznych nie przeprowadza takich rozmów, bo po prostu kandydatów jest zbyt wielu.

Sprawdź stronę internetową uczelni lub skontaktuj się z biurem rekrutacji, aby ustalić, czy rekrutując się na dany kierunek będziesz musiał przejść przez rozmowę kwalifikacyjną. Takie spotkania zazwyczaj odbywają się na terenie kampusu.

Jeśli masz możliwość odbycia takiej rozmowy z przedstawicielem uczelni to skorzystaj z niej jak najlepiej. Zadaj wszystkie nurtujące cię pytania i okaż zainteresowanie. Na pewno zwiększy to twoje szanse na pomyślny wynik rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna na studia - jak się przygotować?

Przygotuj się na takie pytania jak: Dlaczego chcesz studiować ten kierunek? Jakie masz plany na przyszłość? Czy uważasz, że jesteś dobrą osobą na kandydata i dlaczego? Co Cię wyróżnia wśród innych osób?

Pamiętaj, żeby ubrać się schludnie i elegancko, co nie oznacza, że od razu musisz zakładać garnitur. Nie garb się, nie ziewaj, nie trzymaj rąk w kieszeniach i oczywiście nie spóźnij się. Postaraj się być spokojnym i zrelaksowanym.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >