Ministerstwo zdrowia radzi, jak robić bezpiecznie zakupy w czasie pandemii
wikimedia
Autor Maria Glinka - 30 Marca 2020

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę mającą zapewnić bezpieczne zakupy. Jest na niej aż 14 punktów

Ministerstwo Zdrowia podpowiada, jak kupować, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych. W opublikowanych zaleceniach resort proponuje 14 prostych zasad, do których powinni zastosować się klienci w czasach pandemii.

Ministerstwo Zdrowia radzi: unikaj zatłoczonych miejsc

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Do najbardziej popularnych należą sklepy spożywcze. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia w trakcie zakupów resort opracował zestaw zaleceń. Stosowanie się do nich ma podnieść poziom bezpieczeństwa i komfortu zakupów.

Po pierwsze ministerstwo radzi, aby przed wyjściem do sklepu sporządzić listę zakupów w celu maksymalnego ograniczenia czas spędzonego w markecie. Rozglądanie się i wolne przechadzanie między półkami jest niewskazane w czasie pandemii.

Poszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miastaPoszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miastaCzytaj dalej

Eksperci zalecają, aby na zakupy udać się na pieszo bądź samochodem. Jeżeli podróż wymaga skorzystania z komunikacji miejskiej, lepiej jest zrezygnować z wyjścia do sklepu.

Jak zachować się w sklepie?

Resort opracował szczegółowe zalecenia dotyczące odpowiedniego zachowania nie tylko przed wyjściem do sklepu, ale także w czasie robienia zakupów. Klienci powinni unikać dotykania „czegokolwiek bez potrzeby”. W miejscach publicznych odradza się nadmiernego kontaktu dłoni z twarzą. Po powrocie do domu należy w pierwszej kolejności umyć ręce.

Przygotuj się, że patrol policji może zatrzymać także ciebie. Do kontrolowania ma dołączyć nawet wojskoPrzygotuj się, że patrol policji może zatrzymać także ciebie. Do kontrolowania ma dołączyć nawet wojskoCzytaj dalej

W trakcie zakupów warto mieć ze sobą własną torbę lub koszyk, aby nie uniknąć korzystania ze sklepowych wózków. Stojąc w kolejce należy zachować bezpieczny dystans od innych klientów (1-1,5 m), a w czasie obsługi przy kasie – także od pracowników.

Resort przypomina klientom, że gotowanie i pieczenie w 60 st. C przez 30 min zabija wirusy na mięsie i produktach surowych. Tym, którzy obawiają się, że zakupili zakażone pieczywo, radzi umieszczenie go w piekarniku nagrzanym do 180-200 st. C. na ok. 2 min – podaje medonet.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Płać kartą i używaj płynów dezynfekcyjnych

W kontekście płatności resort zaleca unikanie gotówki, która może być miejscem gromadzenia się zarazków. Należy jednak pamiętać, że klawiatury do wpisywania kodu PIN również są zabrudzone, dlatego wklepywanie cyfr najbezpieczniej robić kostką palca.

Ministerstwo przypomina, że wiele osób dotyka takich przedmiotów jak uchwyty szaf chłodniczych. Dlatego też tuż po opuszczeniu sklepu należy odkazić ręce płynem antybakteryjnym. Eksperci podkreślają, że rękawiczki jednorazowe są w tym kontekście bezużyteczne - jeżeli klient nie potrafi ich zdjąć w odpowiedni sposób może zakazić się tym, co udało się już na nich uzbierać.

„Zdejmując rękawiczki, należy złapać jedną za brzeg i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol. Po powrocie do domu umyj warzywa i owoce, zdejmij folię i opakowania z jedzenia i je wyrzucić” – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Poszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miastaPoszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miastaCzytaj dalej

Jeżeli możesz, zamów zakupy do domu

Jednak przede wszystkim resort zaleca maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu i w tym celu apeluje o staranne zaplanowanie zakupów.

Cześć sklepów oferuje opcję zakupów z dostawą m.in. Auchan. Eksperci zwracają uwagę, że również gotowe posiłki można zamówić bezpośrednio do domu dzięki czemu unikniemy kontaktu z innymi klientami w sklepie i wesprzemy lokalne restauracje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  3. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News