BiznesINFO.pl
Ministerstwo Zdrowia o najnowszych tendencjach w pandemii

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rzecznik ministerstwa zdrowia nie wątpi. Wskazał winnych wzrostu zakażeń. Zgadzasz się?

21 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia poszukuje winnych drastycznego przyrostu zachorowań na koronawirusa. Według rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza do pogorszenia sytuacji epidemicznej w Polsce przyczynili się nie goście weselni czy podróżujący transportem miejski

Ministerstwo Zdrowia na tropie nowego ogniska pandemii

Ministerstwo Zdrowia wdraża jesienną strategię przeciwdziałania koronawirusa. W celu odpowiedniej identyfikacji źródeł drugiej fali pandemii, rządzący starają się odnaleźć winowajców tak ogromnego wzrostu zachorowań.

Z dzisiejszej wypowiedzi rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza wynika, że to goście w restauracjach rozprzestrzeniają koronawirusa w największym stopniu. Zdaniem przedstawiciela tłumy w lokalach sprawiają, że coraz więcej ludzi choruje na COVID-19.

- Z jednej strony brak odpowiedzialności osób, które celebrują spożywając nie tylko dania, ale i alkohol. Czasem zdarza się też nieodpowiedzialność restauratorów i podmiotów gospodarczych w tym zakresie – ocenił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Czy jesteś podobnego zdania?

Przypomnijmy, że od 17 października obowiązują dodatkowe ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii. Wszelkie punkty serwujące posiłki i napoje mogą działać wyłącznie w godzinach 6-21. Później produkty sprzedawane są wyłącznie na wynos. Na ten moment nie wiadomo, czy gastronomię dotkną kolejne, bardziej surowe obostrzenia.

Ministerstwo Zdrowia: problemem duże miasta

Radio Zet podaje, że od kilkunastu dni Ministerstwo Zdrowia notuje coraz wyższe wskaźniki zachorowań, zwłaszcza w dużych miastach, co w ocenie resortu jest powiązanie z dużym zapleczem gastronomicznym największych polskich metropolii.

Tylko dzisiaj w Krakowie zanotowano ponad 500 nowych przypadków koronawirusa, w Warszawie – prawie 500, w Łodzi – ponad 200, a w Toruniu – prawie 200. - To jest obraz tego, jak przebiega obecnie epidemia, tego, jak się zakażamy, a niestety zakażamy się w dużych miastach – ocenił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dzisiaj padł kolejny rekord w liczbie zakażeń. Liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 po raz pierwszy od wybuchu pandemii przekroczyła próg 10 tys. (dokładnie 1040 nowych infekcji). Najbardziej niepokojąca sytuacja epidemiczna ma w dalszym ciągu miejsce w Małopolsce (1315) i na Mazowszu (1162). Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o kolejnych 130 ofiarach śmiertelnych.

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. (https://wtv.pl/jaroslaw-jakimowicz-221020-mk-michal-zebrowski-rafal-trzaskowski ""Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę")3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości 

Po konsultacjach z Ministerstwem Zdrowia czas na kolejne rządowe restrykcje

W związku z podtrzymującą się tendencją wzrostową rząd zapowiada wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Już jutro premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić kolejny pakiet restrykcji. Według nieoficjalnych doniesień Onetu jeszcze w tym tygodniu cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej.

Taka decyzja ma być powiązana z niepokojącymi prognozami napływającymi do rządu, zgodnie z którymi już niebawem możemy mieć do czynienia z 30 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2 dziennie.

Premier Morawiecki oznajmił, że dzisiaj najprawdopodobniej zapadnie decyzja w sprawie rozszerzenia trybu nauczania zdalnego o starszych uczniów szkół podstawowych. Obecnie z domu uczą się wyłącznie dzieci ze szkół ponadpodstawowych, które są zlokalizowane w strefach czerwonych.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >