Minister zdrowia nie wyklucza ponownego zamrożenia gospodarki
eastnews/Jakub Kamiński
Autor Radosław Święcki - 5 Maja 2020

Ponowne zamrożenie gospodarki? Rząd nie będzie miał wyboru, jeśli wystąpią dwa czynniki

Znoszenie przez rząd kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie oznacza, że nie będzie powrotu do ponownego zamrożenia polskiej gospodarki. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zdradził w rozmowie z Wirtualną Polską, co musiałoby się wydarzyć, by rząd przywrócił restrykcję. Polityk wskazał dwa główne czynniki.

Minister zdrowia o ponownym zamrożeniu gospodarki

Od tego tygodnia wznowiły działalność galerie handlowe, obiekty noclegowe, zielone światło na ponowne otwarcie mają żłobki i przedszkola, a z sugestii członków rządu wynika, że jeszcze w tym miesiącu wrócą lokale gastronomiczne i salony fryzjerskie. Znoszenie kolejnych obostrzeń tworzy złudne przekonanie, że pandemia koronawirusa mija.

Niestety przeczą temu dane dotyczące liczby zachorowań. We wtorek łączna liczba zakażeń wyniosła 425, to najwięcej od 19 kwietnia, kiedy to odnotowano rekord zakażeń na poziomie 545 osób. Dzień wcześniej Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że Polska znajduje się w gronie czterech państw, gdzie liczba zakażeń utrzymuje się na stabilnym poziomie, podczas gdy w pozostałych krajach Unii Europejskiej (poza Bułgarią) ta liczba spada.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek rano w programie „Koronawirus” Wirtualnej Polski przyznał, że obawia się, że po ostatnim etapie odmrażania gospodarki liczba zachorowań na koronawirusa wzrośnie.

Włochy nie są już epicentrum pandemii w Europie. Przebił go sąsiad Polski, statystyki są porażająceWłochy nie są już epicentrum pandemii w Europie. Przebił go sąsiad Polski, statystyki są porażająceCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Najnowszy sondaż. Niespodziewane wyniki, trudno uwierzyć z kim Duda może spotkać się w II turze

Czy w związku z tym istnieje opcja ponownego zamrożenia gospodarki, poprzez np. zamknięcie galerii handlowych? Szef resortu zdrowia zdradził, jakie czynniki musiałyby wystąpić, by rząd zdecydował się na ten krok.

- Musielibyśmy mieć wzrosty liczby zachorowań powyżej 4 proc. i mniej niż połowę wolnych łóżek i respiratorów w szpitalach - powiedział Szumowski. Minister zdrowia podkreślił, że na razie takich sygnałów nie ma, ale rząd musi w tej sprawie "zachować czujność.

Minister zdrowia: Taśma może pójść do tyłu

W podobnym tonie Szumowski wypowiadał się w porannym wywiadzie dla TVN 24.

- Taśma może jednak pójść do tyłu, a na pewno zatrzymać w przewijaniu do przodu. To znaczy, że kolejny etap luzowania obostrzeń może zostać zamrożony. Być może jakieś restrykcje w poruszaniu się mogą zostać wprowadzone – stwierdził szef resortu zdrowia.

Minister podkreślił, że za ok. dwa tygodnie dowiemy się, jaki wpływ na rozwój epidemii miało poluzowanie części obostrzeń.

Radykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychRadykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażający wypadek. Śmieciarka zderzyła się z ciężarówką.Kierowcy w stanie ciężkim, trwa akcja ratunkowa
  2. Czy kwarantanna jest jeszcze potrzebna? Profesor Simon, specjalista od chorób zakaźnych tłumaczy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nieoficjalnie: jest data znoszenia kolejnych obostrzeń w Polsce. Wielu na pewno się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News