BiznesINFO.pl
Wsród nowych obostrzeń rozważana jest godzina policyjna

Biznes Info

Maseczki zostaną z nami na dłużej. Niedzielski zarekomendował ich noszenie

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Od dwóch tygodni nie musimy nosić maseczek w plenerze. A kiedy nie trzeba będzie ich nosić również w pomieszczeniach zamkniętych? Ze słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że luzowania restrykcji w tym zakresie nie należy spodziewać się zbyt szybko.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od połowy maja nie trzeba nosić maseczek na powietrzu

  • Kiedy według ministra zdrowia nie trzeba będzie ich nosić w sklepie, czy autobusie

  • Ile w ciągu roku policja wystawiła mandatów w związku z brakiem maseczek

Do kiedy maseczki? Minister podaje przybliżoną datę

Przyzwyczailiśmy się, że w ostatnim czasie zdejmowane są kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią. Od piątku po siedmiu miesiącach przerwy znów możemy udać się do restauracji czy siłowni, dziś do szkoły wrócili uczniowie, a jeszcze w tym tygodniu wrócą koncerty (na razie plenerowe). 

W połowie maja odwołano jedną z najbardziej uciążliwych restrykcji, czyli obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Polacy nie posiadali się z radości, gdyż wreszcie mogli wybrać się np. na spacer bez konieczności zasłaniania nosa i ust, co szczególnie przy rosnących temperaturach bywa mało komfortowe.

Pojawiają się jednak pytania, kiedy w ogóle maseczki znikną i nie trzeba będzie ich nosić również w pomieszczeniach zamkniętych? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ze słów szefa resortu zdrowia wynika, że mimo poprawiającej się sytuacji epidemicznej (dziś odnotowano jedynie 333 przypadki zakażeń, najmniej od września zeszłego roku), nie pożegnamy się z maseczkami tak prędko.

- Maseczki powinny być noszone jeszcze przez jakiś czas. Będę rekomendował, aby wewnątrz jeszcze co najmniej w wakacje je nosić   powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister zdrowia.

To oznacza, że maseczki w sklepie, czy w pojeździe komunikacji publicznej nie trzeba będzie nosić najwcześniej we wrześniu. Czy jednak terminy znoszenia tego obostrzenia we wrześniu się potwierdzą zweryfikujemy w najbliższych miesiącach.

Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP podkreślił, że nie należy “ dać się zapędzić w ślepą uliczkę”, czyli od razu znieść wszystkie restrykcje. W ocenie ministra zdrowia należy przyglądać się temu, co się będzie działo dalej z epidemią. Niedzielski przywołał tu przypadek Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano duży spadek zachorowań, ale w ostatnim czasie sytuacja odwróciła się. 

Minister zdrowia podkreślił, że musimy przyzwyczaić się, że “epidemia się tli”, a rząd znosząc kolejne obostrzenia będzie przypominał, że szczepienie “może być benefitem, który pozwala wyłączyć kogoś z obostrzeń".

13,5 miesiąca z maseczkami

Przypomnijmy, że obowiązek noszenia maseczek (do lutego br. również przyłbic, chust czy szalików) w pomieszczeniach zamkniętych towarzyszy nam od 16 kwietnia zeszłego roku (z przerwami dotyczył on również pleneru). W rocznicę wprowadzenia tego nakazu redakcja Biznes Info zwróciła się Komendy Głównej Policji z prośbą o dane dotyczące liczby mandatów w związku z nieprzestrzeganiem zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. 

 - Od początku działań na osoby, które nie stosowały się do obowiązku zakrywania ust i nosa, zgodnie z obowiązującymi w danym czasie przepisami, policjanci nałożyli ponad 442 406  mandatów karnych, zastosowali 275 419 pouczeń oraz skierowali 63 586 wniosków  ukaranie do sądu – informował naszą redakcję w połowie kwietnia  inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Emerytura obywatelska jedynym ratunkiem?

Polska i świat

Gwiazdowski widzi tylko jeden sposób na zachowanie emerytur

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Santander, PKO, mBank i cztery inne banki z przerwami na weekend. Transakcję lepiej wykonaj zawczasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Polska i świat

ING z ogromną awarią. Klienci odcięci od własnych pieniędzy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i świat

Sondaż zaskakuje wynikiem, Donald Tusk powinien go zobaczyć. Opozycja nie może być pewna sukcesu

Czytaj więcej >
Pixabay/Sozavisimost

Polska i świat

Deklaracja musi zostać złożona, masz określony czas. Potem grozi grzywna

Czytaj więcej >