Zakupy bez maseczki już wkrótce nie będą możliwe?
pixabay.com
Autor Radosław Święcki - 10 Sierpnia 2020

Ustawą zdelegalizują zakupy bez maseczki. Prace nad nowym prawem możliwe jeszcze w tym tygodniu

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Sejm zajmie się zmianą w prawie, która pozwoli właścicielom sklepów i sprzedawcom na odmowę obsługi klientom, którzy przychodzą za zakupy bez maseczki. Większość polskich sprzedawców twierdzi, że stosuje się do zaleceń i niepokoi ich, gdy są one lekceważone przez innych kupujących.

Bez maseczki nie zrobimy zakupów? Zmiana prawa już wkrótce

Pandemia koronawirusa w Polsce nie odpuszcza, o czym świadczą najnowsze dane dotyczące nowych zachorowań (w sobotę mieliśmy kolejny rekord - 843 zakażenia). Niestety - jak już wielokrotnie informowaliśmy - wiele osób z lekceważeniem podchodzi do tych danych i nie stosuje się do obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, czyli np. w sklepach.

500 plus w formie bonu? Co trzeci Polak chce zmiany formy wypłaty świadczenia500 plus w formie bonu? Co trzeci Polak chce zmiany formy wypłaty świadczeniaCzytaj dalej

Budzi to zrozumiały niepokój sprzedawców, którzy obsługując takie osoby ryzykują zdrowiem i życiem. Z drugiej jednak strony skarżą się, że nie mają podstawy prawnej ku temu, by wyprosić nie stosujących się do zaleceń klientów. Zmianę tego stanu rzeczy zapowiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla “Dziennika Gazety Prawnej” minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu - powiedział szef resortu zdrowia.

Okazuje się, że zapowiedziana przez ministra zdrowia zmiana przepisów może trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym tygodniu, a konkretnie w piątek 14 sierpnia, co potwierdził w radiowej Trójce rzecznik rządu Piotr Müller.

Szykujesz już szkolną wyprawkę? Biedronka da ci vouchery, jeśli zakupy zrobisz w jej sklepachSzykujesz już szkolną wyprawkę? Biedronka da ci vouchery, jeśli zakupy zrobisz w jej sklepachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już niedługo, wielkie kontrole w domach Polaków. Udział będzie obowiązkowy
2. Stary dokument, na którym zyskasz naprawdę dużo. Z pewnością masz go jeszcze w szafie
3. Monika Kurska miała napisać książkę po rozwodzie o Jacku Kurskim? Co stało się ostatecznie?

Orędownikiem wprowadzenia podstawy prawnej umożliwiającej wyproszenie klientów bez maseczek jest Polska Rada Centrów Handlowych, która wydała w tej sprawie w piątek specjalne stanowisko.

- Zwiększenie egzekwowania obowiązku zakrywania nosa i ust, czy dystansu społecznego w przestrzeni publicznej jest konieczne i powinno wynikać z jasnych przepisów prawa - czytamy w oświadczeniu Rady, którego treść ujawnia Money.pl.

Polaków niepokoi lekceważenie zasad

Organizacja przytacza wyniki badania “Zakupy podczas epidemii” przeprowadzonego przez Uniwersytet Opolski wśród klientów wybranych centrów handlowych pod koniec maja tego roku. Pokazuje ono, że zdecydowana większość, bo aż 92 proc. kupujących twierdzi, że korzysta ze środków ochrony (np. rękawice, płyny do dezynfekcji) oferowany przez sklepy.

Już od jutra Lidl będzie rozdawał klientom darmowe produkty. Są tylko 2 warunki, takich gadżetów jeszcze nie byłoJuż od jutra Lidl będzie rozdawał klientom darmowe produkty. Są tylko 2 warunki, takich gadżetów jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Niewiele mniej (87 proc.) badanych korzysta również z własnych środków ochrony. Niespełna 80 proc. konsumentów przyznaje, że ich największy niepokój podczas zakupów budzi nieużywanie przez innych kupujących środków ochrony. Trzy czwarte respondentów zwraca natomiast uwagę na nieutrzymywanie bezpiecznej odległości między klientami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister potwierdza. Zacznie się już w niedzielę
  2. Łukasz Szumowski podjął ważną decyzję. Wszystko przez zwiększoną ilość zakażeń koronawirusem
  3. Podjęto decyzję, jakiej obawiali się Polacy. Loty za granicę zostaną wstrzymane
  4. Do Polaków trafiają tajemnicze paczki z Chin. Eksperci: Ich zawartość trzeba natychmiast spalić
  5. Nawet 2080 zł dodatku do emerytury. Wyjaśniamy co trzeba zrobić, aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki
  6. Wracają obostrzenia za granicą. Trzy bliskie kraje wprowadzają kwarantannę dla Polaków
  7. Para ponad godzinę czekała na podanie dania w restauracji. Na koniec zostawili kelnerowi porażającą wiadomość z bonusem
Nie dowiesz się już o emeryturze w tradycyjny sposób. Niektórzy będą musieli zgłosić się do ZUSNie dowiesz się już o emeryturze w tradycyjny sposób. Niektórzy będą musieli zgłosić się do ZUSCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News