Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Znane marki, które kiedyś były polskie, ale przeszły w zagraniczne ręce. Lista jest długa. Można się bardzo zdziwić
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 17.09.2020 02:00

Znane marki, które kiedyś były polskie, ale przeszły w zagraniczne ręce. Lista jest długa. Można się bardzo zdziwić

marki niepolskie
Obraz Preis_King z Pixabay

Marki, które niegdyś należały do Polaków są obecnie istotną częścią zagranicznych udziałowców. Przyglądamy się topowym markom, które nie należą już do Polaków, choć wielu nadal uważa, że jest inaczej. Które polskie marki zostały przejęte przez zagranicznych kontrahentów? Lista może zdziwić wielu.

Marki (nie)polskie

Amino. Producent zupek błyskawicznych, popularnie nazywanych "chińskimi". Przedsiębiorstwo powstało w 1968 roku i na początku zajmowało się produkcją deserów w proszku, koncentratów napojów, czy kawy Inki. W 2000 roku marka została przejęta przez Unilever.

Biedronka. Zapytany o największą w Polsce sieć handlową przeciętny przechodzeń trafnie wskaże, że Biedronka należy do portugalskiego właściciela. Mało kto wie jednak, że w 1995 roku Biedronkę stworzył Polak, Mariusz Świtalski, i prowadził on sklepy pod tym szyldem przez ponad dwa lata, gdy w końcu zdecydował się na sprzedaż marki koncernowi Jerónimo Martins. 

Bobo Frut. Marka pojawiła się na rynku w latach 60. XX-wieku, jako produkt rzeszowskiej fabryki Alima. Sama Alima wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Przez lata, w PRL-u, koncern produkował soki oraz przetwory owocowe. W wyniku zmian własnościowych w 1991 roku marka Bobo Frut trafiła do koncernu Gerber Products Company, a od 2007 właścicielem jej jest Nestlé.

Delecta. Marka znana głównie z galaretek, proszków do pieczenia, czy posypek na ciasta. W 1996 roku marka stała się częścią koncernu Rieber & Son ASA o norweskim kapitale. W 2014 roku marka zostaje przejęta przez spółkę Bakalland.

Delikatesy Centrum. Pierwsze sklepy tej sieci zaczęły powstawać w 1999 roku. W 2006 roku sieć sklepów została przejęta przez grupę Eurocash o portugalskim kapitale.

E. Proszki do prania tej marki zna chyba każdy. Okazuje się, że pod nazwą proszków E, które przez lata królowały w polskich łazienkach, stoi Grupa PZ Cussons z Wielkiej Brytanii.

Hortex. Powołana 1958 roku jako Polskie Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego spółka obecnie jest notowana na giełdzie. Niegdyś państwowy koncern dziś znajduje się w rękach funduszu private equity Mid Europa Partners.

Kamis. Marka przypraw, ziół, keczupów, octów i musztard została założona w 1991 roku. Właścicielem jest działające na prawie 30 rynkach międzynarodowe przedsiębiorstwo McCormick.

Krakus. Marka konserw i wędlin produkowana przez grupę Animex. Jej właścicielem jest chiński Shuanghui International Holdings.

Lajkonik. Kojarzące się z Krakowem paluszki Lajkonik są produkowane przez niemiecki Bahlsen.

Lewiatan. Sieć handlowa należy do portugalskiej sieci Eurocash.

Mieszko. Producent m.in. cukierków Michaszki i Zozole należy do koncernu Bisantio Investments.

Pudliszki. Producent keczupów, sosów, przecierów zawdzięcza swoją nazwę urokliwej miejscowości w Wielkopolsce. Niegdyś państwowy koncern, obecnie jest częścią amerykańskiej grupy Heinz.

Sokołów. Ten producent mięs i wędlin jest częścią koncernu Danish Crown.

Wawel. Założony w 1898 roku producent słodyczy należy do niemieckiej spółki Hosta International AG.

Wedel. Ten producent słodyczy należy do koreańsko-japońskiej grupy kapitałowej Lotte.

Winiary. Producentem Majonezu Dekoracyjnego jest przedsiębiorstwo Nestlé.

Zelmer. Producent m.in. odkurzaczy, od 1 stycznia 2020 roku w rękach hiszpańskiej grupy B&B Trends.

Tagi: marka