marki niepolskie
Obraz Preis_King z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 17 Września 2020

Znane marki, które kiedyś były polskie, ale przeszły w zagraniczne ręce. Lista jest długa. Można się bardzo zdziwić

Marki, które niegdyś były polskie, ale przeszły w zagraniczne ręce. Lista jest naprawdę zaskakująca. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę niektóre, dobrze znane, loga nie są kontrolowane przez Polaków.

Marki, które niegdyś należały do Polaków są obecnie istotną częścią zagranicznych udziałowców. Przyglądamy się topowym markom, które nie należą już do Polaków, choć wielu nadal uważa, że jest inaczej. Które polskie marki zostały przejęte przez zagranicznych kontrahentów? Lista może zdziwić wielu.

Marki (nie)polskie

Amino. Producent zupek błyskawicznych, popularnie nazywanych "chińskimi". Przedsiębiorstwo powstało w 1968 roku i na początku zajmowało się produkcją deserów w proszku, koncentratów napojów, czy kawy Inki. W 2000 roku marka została przejęta przez Unilever.

Biedronka. Zapytany o największą w Polsce sieć handlową przeciętny przechodzeń trafnie wskaże, że Biedronka należy do portugalskiego właściciela. Mało kto wie jednak, że w 1995 roku Biedronkę stworzył Polak, Mariusz Świtalski, i prowadził on sklepy pod tym szyldem przez ponad dwa lata, gdy w końcu zdecydował się na sprzedaż marki koncernowi Jerónimo Martins.

Stało się, nie przywieziesz już tak dużo pieniędzy spoza Polski. Na zarobkach zza granicy rząd chce położyć łapęStało się, nie przywieziesz już tak dużo pieniędzy spoza Polski. Na zarobkach zza granicy rząd chce położyć łapęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Znaleziono ciała 30-latki i jej 9-letniego syna. Prawda o zdarzeniu okazała się makabryczna
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Bobo Frut. Marka pojawiła się na rynku w latach 60. XX-wieku, jako produkt rzeszowskiej fabryki Alima. Sama Alima wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych. Przez lata, w PRL-u, koncern produkował soki oraz przetwory owocowe. W wyniku zmian własnościowych w 1991 roku marka Bobo Frut trafiła do koncernu Gerber Products Company, a od 2007 właścicielem jej jest Nestlé.

Delecta. Marka znana głównie z galaretek, proszków do pieczenia, czy posypek na ciasta. W 1996 roku marka stała się częścią koncernu Rieber & Son ASA o norweskim kapitale. W 2014 roku marka zostaje przejęta przez spółkę Bakalland.

Delikatesy Centrum. Pierwsze sklepy tej sieci zaczęły powstawać w 1999 roku. W 2006 roku sieć sklepów została przejęta przez grupę Eurocash o portugalskim kapitale.

E. Proszki do prania tej marki zna chyba każdy. Okazuje się, że pod nazwą proszków E, które przez lata królowały w polskich łazienkach, stoi Grupa PZ Cussons z Wielkiej Brytanii.

Hortex. Powołana 1958 roku jako Polskie Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego spółka obecnie jest notowana na giełdzie. Niegdyś państwowy koncern dziś znajduje się w rękach funduszu private equity Mid Europa Partners.

Kamis. Marka przypraw, ziół, keczupów, octów i musztard została założona w 1991 roku. Właścicielem jest działające na prawie 30 rynkach międzynarodowe przedsiębiorstwo McCormick.

Krakus. Marka konserw i wędlin produkowana przez grupę Animex. Jej właścicielem jest chiński Shuanghui International Holdings.

Lajkonik. Kojarzące się z Krakowem paluszki Lajkonik są produkowane przez niemiecki Bahlsen.

Lewiatan. Sieć handlowa należy do portugalskiej sieci Eurocash.

Mieszko. Producent m.in. cukierków Michaszki i Zozole należy do koncernu Bisantio Investments.

Pudliszki. Producent keczupów, sosów, przecierów zawdzięcza swoją nazwę urokliwej miejscowości w Wielkopolsce. Niegdyś państwowy koncern, obecnie jest częścią amerykańskiej grupy Heinz.

Sokołów. Ten producent mięs i wędlin jest częścią koncernu Danish Crown.

Wawel. Założony w 1898 roku producent słodyczy należy do niemieckiej spółki Hosta International AG.

Wedel. Ten producent słodyczy należy do koreańsko-japońskiej grupy kapitałowej Lotte.

Winiary. Producentem Majonezu Dekoracyjnego jest przedsiębiorstwo Nestlé.

Zelmer. Producent m.in. odkurzaczy, od 1 stycznia 2020 roku w rękach hiszpańskiej grupy B&B Trends.

Kolejna opłata potężnie uderzy Polaków po kieszeniach. Rachunki w górę o 130 złKolejna opłata potężnie uderzy Polaków po kieszeniach. Rachunki w górę o 130 złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pokaz siły Lecha Poznań. Efektowna wygrana w Lidze Europy
  2. Dziś jest jedną z największych gwiazd "Na Wspólnej" TVN. Aż trudno uwierzyć, co robiła 20 lat temu
  3. Nie zaszczepisz się, możesz stracić pracę. Pracodawcy z silnym orężem prawnym
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Kiedy przestaniemy nosić maseczki? WHO właśnie podało datę. Nie nastąpi to szybko
Lidl przygotował ogromną wyprzedaż, aż 300 produktów za bezcen. Rabaty nawet do 80 proc.Lidl przygotował ogromną wyprzedaż, aż 300 produktów za bezcen. Rabaty nawet do 80 proc.Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News