Od piątku strażnicy miejscy mają prawo nałożyć mandat za brak deklaracji śmieciowej
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Radosław Święcki - 7 Września 2020

Mało kto wie, a od piątku jest nowa kara. Ty też możesz zapłacić 500 zł mandatu

W piątek weszły w życie nowe przepisy na mocy których straż miejska może ukarać nawet 500 zł mandatem mieszkańców, którzy nie złożyli deklaracji śmieciowej bądź podali w niej nieprawdziwe informacje. Zmianę chwalą samorządowcy, z kolei zarządcy nieruchomości zwracają uwagę na jej niedociągnięcia.

Straż miejska może nałożyć mandat za śmieci

Być może nie wszyscy wiedzą, że w piątek 4 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykroczeń. Umożliwia ona straży miejskiej/gminnej nakładanie mandatów (w maksymalnej wysokości 500 zł) osobom, które nie złożyły deklaracji śmieciowej na podstawie której ustalana jest wysokość opłaty za wywóz śmieci.

Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzySzykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzyCzytaj dalej

Jak podaje “Rzeczpospolita”, kary na podobnym poziomie może spodziewać się również mieszkaniec gminy, który w deklaracji podał, że pod danym adresem mieszka mniej osób niż w rzeczywistości, by w ten sposób płacić mniej za wywóz odpadów. Z mandatem będą musiały liczyć się także osoby, które zadeklarowały, że założą kompostownik, a nie zrobiły tego, bądź posiadają go, ale z niego nie korzystają, a płacą mniej za odpady.

Do nowych przepisów z entuzjazmem podchodzą samorządowcy. – O taki przepis zabiegamy od dawna. Do tej pory straż miejska, jeżeli ustaliła, że dana osoba nie złożyła deklaracji i nie płaci za śmieci albo nie kompostuje, co najwyżej mogła dać jej pouczenie. Grzywna jest zdecydowanie lepsza. Nie bez znaczenia jest również nieuchronność kary – komentuje w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Emerytura wyższa nawet o 200 zł miesięcznie. Jedna grupa ma gwarancjęEmerytura wyższa nawet o 200 zł miesięcznie. Jedna grupa ma gwarancjęCzytaj dalej

Zmiana podoba się również burmistrzowi podwarszawskich Marek, tyle, że nie ma kto jej tam realizować. Powód? Marki nie mają straży miejskiej. - Nowe przepisy nie pomogą nam. Nie mamy straży. Problem z niepłacącymi mamy za to duży. Szacujemy, że ok. 9–10 tys. osób nie płaci za odpady. Walka z nimi jest trudna. Nie mamy odpowiednich narzędzi prawnych – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Jak masz szczęście skończy się na pouczeniu. Możesz jednak stracić 5 tys. zł z głupiego powodu
2. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy


Co z mieszkańcami bloków?

Z kolei zarządcy nieruchomości wskazują na niedociągnięcia nowych przepisów, podkreślając, że będą one trudne w egzekwowaniu wobec mieszkańców bloków.

– Takie mandaty mogą być jakąś dolegliwością dla właścicieli domów jednorodzinnych. Łatwo bowiem udowodnić, że nie segregują odpadów lub nie płacą za ich wywóz. W wypadku mieszkańców bloków jest to nierealne. W każdym budynku naszej spółdzielni mieszka od 500 do 1000 osób,jak więc udowodnić konkretnej osobie, że nie segreguje. Przecież nikt nie zatrudni babci śmietnikowej ani nie zamontuje całodobowego monitoringu przy śmietniku – komentuje Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ruda" w Warszawie.

Ważne zmiany w rentach i emeryturach. Uważaj na jedną kwotę, inaczej świadczenia mogą być zmniejszone lub zawieszoneWażne zmiany w rentach i emeryturach. Uważaj na jedną kwotę, inaczej świadczenia mogą być zmniejszone lub zawieszoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żona Grzegorza Krychowiaka szokuje. Przed tysiącami Polaków pokazała się bez stanika. Zdjęcie tylko dla dorosłych (FOTO)
  2. Prowadząca "Nasz nowy dom" Polsatu po raz pierwszy o swoim dzieciństwie. "Musieliśmy sobie radzić"
  3. Emeryci na bruk? Minister Emilewicz ostro o przyszłości starszych Polaków
  4. Nie ominie cię rejestracja jeśli używasz jednego gadżetu. Czasu coraz mniej
  5. Już pewne, szykują się kolejne obniżki cen mięsa. Winne dwa czynniki
  6. "Zakaz korzystania z ławek. Kara 5000 zł". Lepiej uważajcie. Tajemnicze kartki w centrum Warszawy.
Pieniędzy zza granicy nie przywieziesz już tak dużo jak wcześniej. Polacy polegną w walce z podatkamiPieniędzy zza granicy nie przywieziesz już tak dużo jak wcześniej. Polacy polegną w walce z podatkamiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News