Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki attends a round table meeting during an EU summit at the European Council building in Brussels, on December 11, 2020. - EU leaders agreed after a long night of wrangling to set a more ambitious target of cutting greenhouse gas emissions by 55 percent by 2030. Poland, backed by some other coal-dependent central European countries had been holding out for guarantees on funding to pay for a clean energy transition. (Photo by YVES HERMAN / POOL / AFP)
East News, YVES HERMAN
Autor Kamila Jeziorska - 25 Stycznia 2021

Premier już potwierdził. Wiadomo co z luzowaniem obostrzeń

Luzowanie obostrzeń w Polsce to od dłuższego czasu temat numer jeden w Polsce. Nie tylko z powodu zmęczenia Polaków narodową kwarantanną, ale także przez bunt przedsiębiorców nasilający się z dnia na dzień. Luzowanie obostrzeń potwierdził nawet premier. Czego możemy się spodziewać i kiedy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy możemy spodziewać się luzowania obostrzeń
  • Jakie branże będą objęte luzowaniem obostrzeń
  • Kiedy nastąpi decyzja w tej sprawie

Luzowanie obostrzeń tuż, tuż

Od początku pandemii koronawirusa minął już ponad rok, a od pierwszego lockdownu w Polsce 9 miesięcy. Na razie nic nie zapowiada powrotu do normalności i rzeczywistości jaką znamy, a jedynie luzowanie poszczególnych obostrzeń.

O to ostatnie od dłuższego czasu apelowali do rządu przedsiębiorcy. Ci z kolei w akcie desperacji zaczęli otwierać swoje biznesy. "My nie mamy za co żyć!" - mówili, a chętnych do wsparcia ich w tym trudnym czasie nie brakuje. Do pomocy restauratorom zgłaszają się prawnicy chcący prowadzić ich sprawy pro bono, klienci zamawiający najlepsze dania z karty, a nawet media.

Jednocześnie o buncie wspominali górale, a właściciele galerii handlowych zapowiadali pozwy przeciwko Skarbowi Państwa. Ich zdaniem działanie rządu jest niekonstytucyjne, a to poniekąd potwierdza tworząca się linia orzecznicza w tych sprawach.

Co więcej, o otwieraniu sklepów RTV Euro AGD informowała kilka dni temu "Rzeczpospolita". Sklepy miały zostać otwarte m.in.: w Nowym Sączy, Tarnowie czy Lublinie.

Rządzący znaleźli się pod presją środowiska i zaczęto wspominać o luzowaniu obostrzeń. Jako pierwszy wskazał luzowanie obostrzeń Jarosław Gowin, minister pracy, rozwoju i technologii. Szef resortu stwierdził, że w związku ze stabilną sytuacją w kraju nie widzi przyczyny, dla której sklepy wielkopowierzchniowe miałyby pozostać zamknięte.

Luzowanie obostrzeń od lutego. Które branże mogą się cieszyć

Minister nie był tak łaskawy wobec gastronomii oraz innych branż napędzających polską gospodarkę. Słowa ministra potwierdził w Radiu Zet wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska. - Będzie luzowanie obostrzeń od 1 lutego - powiedział. Teraz tę informację potwierdził premier, Mateusz Morawiecki. Co czego na Polaków już od lutego?

Jak dowiedziało się RMF FM decyzje w sprawie luzowania obostrzeń mają zostać ogłoszone już we wtorek rano. Jak się okazuje, nie będzie to ogromny przełom, bowiem mowa jest tylko o otwarciu sklepów w galeriach handlowych.

- Z premierem Jarosławem Gowinem rekomendujemy od kilkunastu dni, by sklepy w galeriach handlowych zostały ponownie otwarte. Ale to nie jest przesądzone - powiedziała w Popołudniowej Rozmowie Marcina Zaborskiego Olga Semeniuk, wiceminister pracy, rozwoju i technologii.

Wygląda na to, że Polacy mogą ustawiać się już w przedbiegach do sklepów w galeriach handlowych. Mimo tego, pozostałe branże nadal muszą żyć w wielkiej niepewności.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News