BiznesINFO.pl
Limity w PKP

Obraz Paulina Śliwa z Pixabay

Limity pasażerów w pociągach. Wyjaśniamy, jak zajmować miejsca i co zrobić z kupionymi już biletami

19 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PKP Intercity zgodnie z rządowym rozporządzeniem o limitach pasażerów wprowadza ograniczenia w ilości podróżnych, którzy mogą znaleźć się w jednym składzie. Sprawdzamy, w jaki sposób nowe restrykcje działają w pociągach.

Od soboty 17 października obowiązują nowe restrykcje epidemiologiczne. Nie unikniemy ich także w podróżach po kraju. PKP Intrecity wprowadza limity pasażerów podróżujących jednym składem. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem dostępna jest połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc (siedzących i stojących łącznie). PKP Intercity informuje jak na pokładach ich pociągów wygląda kwestia limitów.

Limity w PKP

Miejsca w PKP są ograniczone do połowy wszystkich foteli dostępnych w pociągach. PKP Intercity informuje, że podróżni mogą zajmować dowolne miejsce w klasie, na którą zakupili bilet, jednak muszą zostać zachowane odstępy, co drugiego miejsca. Małą rewolucją jest fakt, że z uwagi na limity pasażer może zająć dowolne miejsce w klasie w której zakupił bilet, bez względu na miejsce wskazane na bilecie, zatem rezerwacja miejsca jest pomocniczym rozwiązaniem. Narodowy przewoźnik informuje, że będzie monitorował obłożenie składów. Tam gdzie będzie to konieczne, a dostępna infrastruktura na to pozwoli, będą dołączane kolejne wagony.

PKP Intecity informuje, że rezerwacja miejsc nadal jest obowiązkowa. Osoby, które zakupiły bilety w przedsprzedaży do 16 października na podróże od 17 października mogą skorzystać ze specjalnej zasady zwrotów. Otóż przewoźnik w drodze wyjątku spowodowanego wprowadzeniem limitów pozwala na zwrot biletu bez żadnych potrąceń. Pasażerowie otrzymają na swoje konta bankowe pełne kwoty, jakie uiścili za bilety. Pasażerów, którzy dokonają zakupu biletów po 17 października obowiązuje standardowy regulamin zwrotów.

Jak wyglądają restrykcje u innych przewoźników? Jak podaje TVN24 BiS, w warszawskiej SKM obowiązuje limit 30 proc. wszystkich miejsc. Tak samo jest w stołecznych autobusach, tramwajach i pociągach metra.

Tagi:

MaseczkiKoronawirusPKP

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Embargo paliwowe wystartowało. Drożej jednak nie będzie

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >