Obraz Gosia K. z Pixabay
gosiak1980 / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Lutego 2020

Książeczka mieszkaniowa może się jeszcze przydać. Część pieniędzy możesz odzyskać lub otrzymać premię

Książeczki mieszkaniowe nadal ma ponad milion Polaków. Jak się okazuje, dokument jeszcze się przyda. Rząd zamierza wprowadzić wypłaty premii gwarancyjnych na nowe wydatki - informuje “Rzeczpospolita”. Co będzie można za to sfinansować?

Książeczka mieszkaniowa z premią gwarancyjną na nowe wydatki

Książeczka mieszkaniowa jednak jeszcze się przyda. Projekt ustawy wprowadza nowe możliwości wykorzystania premii gwarancyjnych. Środki będzie można przeznaczyć na remonty instalacji wodno-kanalizacyjnej, wymiany źródeł ciepła czy centralnego ogrzewania.

Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domachSłynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domachCzytaj dalej

Premię będzie można też dostać na opłatę z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Premia gwarancyjna przyda się także na spłatę części kapitałowej przed uzyskaniem własności mieszkania - pisze “Rzeczpospolita”.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Od lat ubiegamy się, by zwiększyć listę celów, na które można zlikwidować książeczkę mieszkaniową i otrzymać premię. Uważamy bowiem, że czas najwyższy doprowadzić do ich likwidacji, a przepisy na to nie powalają. Mam nadzieję, że nowe uregulowania w tym pomogą - powiedziała na łamach “Rz” Kamila Dołowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Książeczka mieszkaniowa do rejestracji

Rząd zamierza sprawdzić, ile w sumie jest jeszcze książeczek mieszkaniowych. Dzięki temu będzie można określić dokładny koszt, jaki poniesie z tego tytułu budżet państwa. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu obowiązku ich rejestracji w PKO BP. Autorzy projektu ustawy są zdania, że przez tyle lat wiele książeczek mieszkaniowych mogło się zniszczyć czy zgubić. Liczba rachunków w ewidencji może nie odpowiadać faktycznemu stanowi.

Na premie wydają setki milionów

Nic dziwnego, że rząd tak się tym interesuje - każdego roku premie gwarancyjne kosztują państwo kilkaset milionów złotych. Jak podaje portal next.gazeta.pl, w 2019 roku było to 235 mln zł, a w sumie na ten cel poszło już ponad 15 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy i sposoby leczenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. W panice robili wszystko, by chronić się przed koronawirusem. Film z samolotu odbiera mowę
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News