BiznesINFO.pl

Fot: Ministerstwo aktywów państwowych

Koreańczycy chcą zainwestować większą kwotę w elektrownię atomową w Polsce

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Polska przygotowuje się do budowy kilku elektrowni atomowych. Są to bardzo ważne inwestycje dla naszego kraju, który dynamicznie się rozwija i potrzebuje nie tylko coraz większej ilości energii, ale również bardziej przyjaznych dla środowiska tzw. odnawialnych źródeł energii. Atom co prawda nie należy do OZE, ale znacząco pomoże w dywersyfikacji.

Jednym z pomysłów na dywersyfikację źródeł energii oraz odchodzenie od węgla jest właśnie inwestowanie w atom.

Atom w Polsce

Budowa elektrowni atomowej pochłania gigantyczne pieniądze i chociaż Polskę stać na sfinansowanie tego rodzaju inwestycji w 100%, nie jest to koniecznie. Większość krajów, nawet bogatszych od Polski, szuka międzynarodowych inwestorów do współfinansowana tego rodzaju projektów.

Pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na 100% pokrycie kosztów całego projektu, po prostu zostaną wydane na inne ważne cele i potrzeby, których ilość wydaje się niemal nieskończona.

Rozmowy z Koreańczykami w Davos

Jedna z elektrowni, zostanie zbudowana wspólnie z Koreańczykami. Wicepremier Jacek Sasin przebywający obecnie na forum ekonomicznym w Davos spotkał się m.in. z ministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-yangiem. Korea wyraziła zainteresowanie zainwestowaniem większej kwoty we wspólny projekt.

Warto jednak podkreślić, że Polska strona nadal będzie posiadała w projekcie większość udziałów, ponad 51%.

— To było dobre spotkanie, sam jestem pozytywnie zaskoczony tempem realizacji tego projektu. Zaledwie dwa i pół miesiąca minęło od podpisania listu intencyjnego spółek w Seulu i umowy ramowej o współpracy między polskim ministerstwem a ministerstwem Korei, a dzisiaj możemy już mówić o głębokich postępach i planach podpisania kolejnej, już takiej bardzo konkretnej umowy, która będzie stanowiła płaszczyznę do polsko-koreańskiej współpracy rządowej w zakresie energetyki jądrowej— powiedział Sasin po spotkaniu w Koreańczykami.

„Minister Lee Chang-yang wyraził wolę, żeby poziom zaangażowania kapitałowego ze strony koreańskiej był jak najwyższy. Ja powiedziałem, że z naszej strony oczekiwanie jest takie, by większość była w rękach polskich, czyli te minimum 51 proc. objęły polskie firmy. Czyli do 49 proc. jesteśmy otwarci na udział firm koreańskich. Umówiliśmy się, że gdy będzie gotowe studium wykonalności tego projektu, a myślę, że stanie się to za pół roku, i będziemy mieli wtedy odpowiedź na pytanie, ile będzie ta elektrownia kosztować, to wtedy usiądziemy i już bardzo konkretnie ustalimy poziom zaangażowania kapitałowego” – dodał Sasin.

- Niezależnie od tego usłyszałem też deklarację udziału koreańskich instytucji finansowych w finansowaniu dłużnym tego projektu. Mówiąc wprost, PGE i ZE PAK będą mogły skorzystać z pieniądza koreańskiego, żeby tę inwestycję zrealizować – podsumował swoje rozmowy z Koreańczykami w Davos Jacek Sasin.

Tagi:

elektrownia atomowa

Podobne artykuły

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Energetyka

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]