BiznesINFO.pl
Kontrole na Wielkanoc. Czego możemy się spodziewać

biznesinfo.pl/Przemysław Terlecki

Kontrole na Wielkanoc na ogromną skalę. Policja: Nie będzie taryfy ulgowej

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Kontrole na Wielkanoc mają być przeprowadzane na ogromną skalę. Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiedział, że “nie będzie taryfy ulgowej". Policja wejdzie nawet do kościołów,

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich kontroli możemy spodziewać się podczas Wielkanocy

  • Czy do kościołów wejdzie sanepid

  • Ile osób karze policja za brak maseczek

Kontrole podczas Wielkanocy

Obostrzenia, które będą obowiązywały od 27 marca, uniemożliwią większe zgromadzenia, także w kościele. Oprócz tego, że Wielkanoc będziemy mogli spędzić w maksymalnie 5-osobowym gronie, liczba osób w kościołach również zostanie zdecydowanie ograniczona. Od jutra w kościele będzie mogła przebywać 1 osoba na 20 mkw. Oprócz tego będą obowiązywały tam znane już wszystkim zasady, tj. społeczny dystans, dezynfekcja rąk i zasłanianie nosa i ust.

W związku z powyższym policja zapowiedziała kontrole. Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że nie będą odbywać się wyrywkowe kontrole w świątyniach. Jednak podkreślił, że funkcjonariusze będą weryfikować każdą informację o łamaniu obostrzeń w kościołach.

– Liczymy na odpowiedzialność duchownych i wiernych. Nie będziemy doraźnie kontrolować świątyń, ale zweryfikujemy każdy zgłoszony przypadek łamania obostrzeń. Nie będzie taryfy ulgowej – przekazał szef policji cytowany przez PAP.

– Te najbardziej restrykcyjne ograniczenia zostają wprowadzone w okresie niezwykle istotnym dla absolutnej większości Polaków, w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Za chwilę Niedziela Palmowa, później Wielki Tydzień i święta, kiedy bardzo często tłumnie gromadziliśmy się w świątyniach – mówił Szymczyk.

Policjantów stale przybywa na ulicach miast i we wsiach. 

– Niech przykładem będzie to, że systematycznie każdego dnia zwiększamy ilość policjantów kierowanych do służby na naszych ulicach. Każdego dnia to jest już ponad 20 tys. funkcjonariuszy polskiej policji, którzy w sposób absolutnie priorytetowy będą traktować przestrzeganie tych obowiązujących obostrzeń – informował Szymczyk.

Osoby bez maseczek mają powody do obaw

Szef policji przekazał też informacje dotyczące obowiązku noszenia maseczek. Dane policji wskazują, że średnio w ostatnich tygodniach w ciągu doby policja rozliczałą średnio 2,5 tys. osób za brak maseczki.

Dzisiaj to jest blisko 9 tys. za minioną dobę. Za poprzednią było to 6 tys. – tłumaczył. – To pokazuje, że policjanci w sposób odpowiedzialny podchodzą do realizacji tych obowiązków – dodał.

Szymczyk wskazał, że osoby, które nie będą przestrzegały obostrzeń, muszą liczyć się ze zdecydowanymi represjami ze strony policji.

Sanepid kontroli w kościołach raczej nie przeprowadzi

Dr Marek Posobkiewicz, który był gościem programu Newsroom WP, zapowiedział, że także kontroli ze strony sanepidu w kościołach raczej nie powinniśmy się spodziewać. Choć sanepid może reagować, podobnie jak policja, gdy dostanie zgłoszenie.

– Ciężko mi to sobie wyobrazić. W wielu kościołach są służby porządkowe, które regulują wejście do kościoła – tłumaczył były dyrektor Generalnego Inspektoratu Sanitarnego.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >