BiznesINFO.pl Praca Nowe uprawnienia Inspekcji pracy. Sprawdzą, czy ktoś namawia do rezygnacji z PPK
Biznes Info

Nowe uprawnienia Inspekcji pracy. Sprawdzą, czy ktoś namawia do rezygnacji z PPK

12 marca 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie uprawnienia zyska PIP

  • Jakie kary grożą pracodawcom zniechęcającym pracowników do odkładania na PPK

  • Czym jest PPK

Kontrole i kary od PIP

Państwowa Inspekcja Pracy zyska dodatkowe uprawnienia, dzięki którym będzie mogła przeprowadzać kontrole. PIP sprawdzi, czy nie nakłaniają pracowników do rezygnacji z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Za tego typu praktyki już teraz grożą kary, jednak PIP nie może ścigać pracodawców przez brak odpowiednich uprawnień.

Zmiana ma zostać uchwalona, kiedy wejdzie w życie ustawa o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych, czyli, zgodnie z założeniami rządu, 1 czerwca.

Jak podaje Interia, propozycja rządu zakłada, że PIP, która jest wyspecjalizowana w ściganiu wykroczeń tego typu, będzie mogła sprawować również kontrolę nad pracodawcami, którzy dopuszczają się nakłaniania do rezygnacji z PPK . Za tego typu praktyki grożą kary, które opisano dokładnie w ustawie o PPK.

W tej chwili pracodawcy, którzy nie dopełnią obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie, grozi kara grzywny do 1,5 proc.  funduszu wynagrodzeń w danym podmiocie (w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego), przypomina Interia. Na taką samą karę naraża się podmiot zatrudniający lub osoba działająca z inicjatywy tego podmiotu, za nakłanianie pracowników lub uczestników PPK do rezygnacji z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ściganie tego typu wykroczeń ma się stać obowiązkiem Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak podaje portal, w dużych przedsiębiorstwach, w których PPK pojawiło się jako pierwsze, swoją chęć oszczędzania w PPK zadeklarowało 40 proc. uczestników, a w małych i średnich przedsiębiorstwach, które do programu przystępowały jesienią, uczestnictwo wyniosło o wiele mniej - 22-23 proc. W przedsiębiorstwach, w których pracodawcy pozwolili zorganizować szkolenia, czy przekazać pracownikom informacje na temat programu, zainteresowanie było o wiele wyższe.

PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania, w którym gromadzi się prywatne oszczędności. Z PPK mogą korzystać osoby, które pracują w firmie, zatrudniającej przynajmniej 50 osób.

Osoby, które zdecydują się przystąpić do PPK, część ich wynagrodzenia brutto będzie regularnie przelewana na rachunek oszczędnościowy. Część funduszy dołoży pracodawca, a raz w roku na Twój rachunek wpłynie dodatkowych kilkaset złotych od państwa.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie