Konfiskata majątku w nowych przepisach proponowanych przez resort sprawiedliwości
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 12 Maja 2020

Twój majątek może czekać konfiskata bez wyroku sądu. Resort forsuje bardzo surowe prawo, ludzie już protestują

Konfiskata majątku bez prawomocnego wyroku sądu? Rewolucje w prawie proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Rada Przedsiębiorczy alarmuje, że może to być cios wymierzony również w uczciwych handlowców.

Konfiskata majątku pod lupą resortu sprawiedliwości

Prewencyjna konfiskata majątku to najnowszy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z propozycją, wyrok sądowy nie byłby konieczny, aby państwo miało prawo przejąć majątek przedsiębiorcy. Obowiązek udowodnienia, że dorobek pochodzi z legalnego źródła, należałby w takiej sytuacji do obywatela.

Oszuści wykorzystują klientów Biedronki i mogą całkowicie wyczyścić im konta. Nie daj się nabrać na Oszuści wykorzystują klientów Biedronki i mogą całkowicie wyczyścić im konta. Nie daj się nabrać na "zniżkę”Czytaj dalej

Obywatela, a nie podejrzanego. W ministerialnej inicjatywie konfiskata nie obejmuje jedynie osób podejrzanych o pobieranie środków finansowych z nieprawych źródeł, ale również i tych przedsiębiorców, którzy działają w zgodzie z przepisami i wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne – podaje money.pl.

Przepisy o konfiskacie godzą w artykuły konstytucji

Nowym przepisom zdecydowanie sprzeciwia się Rada Przedsiębiorczości, która podkreśla, że przeczą one art. 46 konstytucji, w którym jest mowa o domniemaniu niewinności. „Nie może być prewencyjnego represjonowania obywateli, niedopuszczalnego w demokratycznym państwie prawnym" - czytamy w oświadczeniu.

Rada Przedsiębiorczości podkreśla, że rozważania dotyczące zaostrzenia przepisów w tak trudnym dla przedsiębiorców czasie są nieodpowiednie. "Prawo rekwirowania ich majątków w sytuacji tak dużej uznaniowości przyjętych rozwiązań oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych, wynikających z pandemii koronawirusa, może dodatkowo wzmagać niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej" - ocenia Rada.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niepokojące dane podważają słuszność luzowania obostrzeń. Ministerstwo zdrowia właśnie wydało komunikat

Po co dodatkowe narzędzia do konfiskowania majątku?

Marek Goliszewski prezes BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC zwrócił uwagę, że państwo dysponuje już efektywnymi instrumentami do konfiskaty majątków osób, które nabyły go w sposób nielegalny. Kodeks karny przewiduje tzw. konfiskatę rozszerzoną, która obowiązuje od marca 2017 r. i nakłada na podejrzanego obowiązek udokumentowania legalności źródeł, z których pochodzi jego dorobek. Przepisy forsowane przez resort sprawiedliwości będą mogły być nadużywane w stosunku do „przedsiębiorców, którzy działali w dobrej wierze, jednak ktoś z ich otoczenia okazał się przestępcą" – oznajmiła Rada.

Ile zarabia kasjer w Lidlu w dobie koronawirusa? Zarobki mogą wprawić w osłupienieIle zarabia kasjer w Lidlu w dobie koronawirusa? Zarobki mogą wprawić w osłupienieCzytaj dalej

Jednak zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości nowe regulacje nie uderzają w konstytucyjne prawo własności i uczciwych przedsiębiorców. Resort stoi na stanowisku, że zaostrzenie prawa „przyczyni się do bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i uczciwej konkurencji” – oznajmiono w odpowiedzi na pytanie zadane przez Gazetę Wyborczą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Restauracje i kawiarnie znów otwarte. Trzeba będzie nosić w nich maseczki?
  2. Wczoraj odnotowano rekordowy wzrost zachorowań na Śląsku. Hejterzy nie odpuszczają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Bon na wakacje nie dla wszystkich. Miliony Polaków nie dostaną 1000 zł
DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?DGP: Fatalne wieści dla rodziców. Za dwa tygodnie może zabraknąć miejsc dla dzieci w przedszkolach?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News