BiznesINFO.pl
pexels-anna-shvets-3943882

Pexels

Kiribati straciło status ostatniego państwa wolnego od koronawirusa. Covid-19 jest już w każdym kraju świata

28 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Kiribati było ostatnim państwem na świecie wolnym od koronawirusa. Niestety utraciło już ten status, co było powodem otworzenia granic od 1 stycznia 2022 r.

Kiribati jest państwem wyspiarskim znajdującym się na Oceanie Spokojnym. Dzięki odległemu położeniu od innych krajów i restrykcyjnej polityce wjazdowej władze zdołały do tej pory powstrzymać przybycie wirusa Covid-19. W piątek zakażonych jest już jednak 181 mieszkańców wysp, podał kilka godzin temu australijski serwis 7news.

Rząd w Bairiki po prawie dwóch latach szczelnego zamknięcia granic, na początku tego roku zdecydował się otworzyć częściowo granice, w tym pozwolić członkom Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich zwanych mormonami powrócić z Fidżi, gdzie utknęli wyjeżdżając jeszcze przed zamknięciem granic.

Mormoni przywieźli Covid-19 na Kiribati

Z informacji podawanych przez australijski 7news wynika, że 54 mormonów wynajęło samolot z Fidżi do Kiribati, aby powrócić do domu. Przed wylotem mieli być testowani na obecność koronawirusa jeszcze na Fidżi, a po wylądowaniu zostali poddani kwarantannie. Niestety, nie zatrzymało to rozprzestrzeniania się infekcji, a obecność wirusa wykryto u 36 pasażerów.

Na Kiribati zaszczepionych przeciw Covid-19 jest niewiele ponad jedna trzecia sięgającej 113 tys. populacji.

Kiribati jako ostatni bastion

Kiribati jest jedynym krajem na świecie, który położony jest na wszystkich 4 półkulach ziemi. Oznacza to, że gdy jedne wyspy należące do Kiribati świętują przyjście nowego roku, inne muszą czekać na to niemal całą dobę.

Chociaż atole składające się na Kiribati rozciągnięte są na terenie 3,5 mln km kw. (obszar ponad dziesięciokrotnie większy od Polski), to łączna powierzchni wysp wynosi zaledwie 726 km kw. (powierzchnia Warszawy, to 521 km kw.). Na 21 zamieszkanych z 33 wysp żyje 113 tys. ludzi, czyli mniej więcej tyle, co we Włocławku.

Ze względu na płaską budowę wysp cały kraj narażony jest na zalanie w przypadku podniesienia się poziomu oceanów, co może stać się już w 2050 r.

Stolica Kiribati Bairiki oddalona jest od Warszawy o ponad 13 503 km.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >