BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kiedy do emerytów i rencistów trafi trzynasta emerytura?

29 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Obiecana przez rząd tzw. trzynastka, czyli jednorazowy dodatek do emerytury obiecany przez rząd będzie trafiał do emerytów i rencistów w ciągu kilku miesięcy. Niektórzy dostaną go jednak dużo szybciej, niż mogliby się spodziewać - czasem nawet w ciągu god

Choć zgodnie z zapowiedziami rządu tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów powinny trafić na ich konta bankowe jeszcze w maju, to rozstrzał pomiędzy wypłatami dla poszczególnych uprawnionych do świadczenia może być dosyć duży. Składa się na to chociażby miejsce z którego pobiera się świadczenie, czy też liczba dodatkowych świadczeń. 

Trzynastka - ile osób ją otrzyma? 

Do nowego świadczenia obiecanego przez PiS prawo będzie miało 9,8 mln seniorów i rencistów. Z tego grona prawie 7 mln stanowią osoby, którym przysługuje emerytura. Reszta osób, to renciści. 

Na trzynastą emeryturę mogą liczyć także osoby, które pobierają tzw. matczyną emeryturę. Z początku program "emerytura plus" nie miał obowiązywać tej grupy społecznej. 

Na świadczenia nie mogą za to liczyć m.in. sędziowie w stanie spoczynku i wszystkie osoby, o których mówa w w art. 100 par. 1 i 2 oraz art. 102 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Jednorazowe świadczenie będzie kosztować państwo prawie 11 mld zł.

Kiedy będą wypłacone "trzynastki"? 

Jak informuje Super Express prawie milion emerytów i rencistów swój dodatek dostanie jeszcze przed końcem kiwetnia. Jest to spowodowane korzystnym układem kalendarza. ZUS wypłaca bowiem emerytury w konkretnych dniach miesiąca (1, 6, 10, 15, 20 i 25). 13. emerytura mogła więc być rozsyłana do niektórych już w kwietniu, co znaczy że świadczeniobiorcy dostaną pieniądze prawdopodobnie jeszcze przed majówką. 

Pierwszego dnia maja mamy jednak dzień ustatowo wolny, więc wielu emerytów, którzy mogliby w normalny dzień dostać wtedy przelewy, będzie mogło liczyć na otrzymanie przelewu we wcześniejszym terminie, który będzie księgowany jeszcze w kwietniu, tak aby umożliwić seniorom pobranie zastrzyku gotówki jeszcze przez weekendem majowym. 

Około 0,5 mln emerytów i rencistów, którym ZUS wypłaca świadczenia w drugim rozdaniu, czyli w okolicach szóstego dnia miesiąca będzie musiało poczekać na wypłaty. Nie otrzymają oni pomocy przed weekendem majowym, a w okolicach 2 dnia maja, który mimo Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest dniem roboczym. 

KRUS wypłaci inaczej niż ZUS 

Osoby, które otrzymują świadczenia z programu emerytalnego dla rolników, czyli KRUS i pobierają ją rzadziej niż co miesiąc dostaną swoją 13. emeryturę dopiero w lipcu, tak poinformował serwis next.gazeta.pl. 

undefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >