BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Jak rozmawiać z szefem? 5 sposobów na swobodny small talk

30 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Umiejętność prowadzenia small talków pozwala zjednać sobie ludzi i zyskać ich sympatię. W przypadku szefa może to być bardzo pożądane.

Wsiadasz do windy i widzisz szefa? A może twój kierownik zaproponował wspólne wzięcie taksówki np. ze spotkania firmowego? Boisz się, że nie będziesz wiedział, jak z nim rozmawiać? Z nerwów sekundy ciągną się jak godziny? Nie wiesz co powiedzieć lub, co gorsze, mówisz głupoty? Próbujesz desperacko mu zaimponować, ale nie wiesz, o czym z nim rozmawiać? W takich chwilach przydaje się umiejętność prowadzenia small talków, czyli lekkich, niezobowiązujących pogawędek. Są ludzie, którzy rodzą się z taką zdolnością. Inni muszą się po prostu tego nauczyć.

Oto 5 sposobów na to, jak rozmawiać z szefem w swobodny sposób i zrobić na nim dobre wrażenie

1.  Mniej mów, więcej słuchaj

Słuchając i obserwując osobę, można poznać jej zainteresowania, które niekoniecznie dotyczą pracy. Jeśli poznasz hobby swojego szefa będziesz miał temat do rozmów na długi czas. Szefowie to też zazwyczaj pewne siebie osoby, więc po prostu lubią o sobie mówić, gdy ktoś ich słucha. Istotną rzeczą w dobrej pogawędce jest aktywne słuchanie - reagowanie na to, co mówi rozmówca, dopytywanie się, potakiwanie itd.

2.  Nawiąż połączenie

Wiedząc, jakie jest zainteresowanie czy hobby szefa, można zapytać w trakcie jazdy windą: jak tam dzieci, rodzina, nowy samochód? Jak udał się wyjazd na ryby? Czy w górach o tej porze roku jest zimno, itp. Spróbuj także nawiązać pewne połączenie między tobą a szefem. Wtrąć do rozmowy, że jak byłeś dzieckiem łowiłeś z ojcem ryby, że planujesz wyjazd w góry i zastanawiasz się, jak się przygotować. Pozwoli to nawiązać poza zawodową relację.

3.  Podziel się swoją pasją

Jeśli masz jakieś ciekawe lub nietypowe hobby lub pasję, o której warto porozmawiać w biurze, podziel się nią ze swoim szefem. Jesteś maratończykiem, w wolnym czasie naprawiasz stare auta, a może uczysz się orientalnego języka? To nie tylko dobry sposób na miłą pogawędkę - nigdy nie wiesz, kiedy twoje umiejętności mogą przeważyć na twoją korzyść przy np. awansie.

4. Rozwiązywanie problemów.

Jeśli w nadchodzącym projekcie masz do czynienia z czymś szczególnie trudnym lub niespodziewanym, dobrym pomysłem może być wspomnienie o tym szefowi w luźny sposób, w dwóch czy trzech zdaniach. Nadmień, że szukasz różnych metod rozwiązania problemu czy testujesz sposoby, które pozwolą ci jak najlepiej wykonać zadanie. Szef będzie mógł dostrzec jak bardzo zaangażowany jesteś w pracę i z jakim entuzjazmem ją wykonujesz.

5.  Bądź prawdziwy

Co najważniejsze, bądź autentyczny. Twój szef zauważy, jeśli będziesz się podlizywał. Pamiętaj też, że jest on takim samym człowiekiem jak ty. Nie analizuj każdego jest gestu, postawy czy wyrazu twarzy - zmarszczone brwi niekoniecznie muszą świadczyć o jego niechęci w stosunku do ciebie.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >