BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce? W których miastach są największe zarobki?

19 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Według danych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w Polsce wynagrodzenia w niewielkim stopniu wzrastają. W marcu 2019 r. przeciętne wynagrodzenie osiągnęło poziom 5164,53 zł brutto. Jednak z zależności od miasta może się to różnić.

W przypadku miast wojewódzkich mam do czynienia z całkiem sporym rozstrzałem pensji. Najwięcej zarobimy oczywiście w Warszawie, gdzie możemy liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości ponad 6155 zł brutto. 

Średnia krajowa 2019 

Od początku roku mamy do czynienia ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w całej Polsce. W styczniu wynosiło ono 4931,80 zł, w lutym za to już 4949,42 zł, natomiast w marcu 2019 średnia krajowa przekroczyła 5 tys. zł. i uplasowała się na poziomie 5164,53 zł brutto. 

Zaczynamy zarabiać coraz więcej? Jeśli porównamy marcową średnią krajową ze średnią zarobków w 2018 r., to jest ona wyższa o ponad 500 zł.

Przeciętne wynagrodzenie w miastach wojewódzkich

Jak już wspominaliśmy, średnia krajowa okazała się najwyższa w Warszawie i w 2018 r. wynosiła 6155 zł brutto. Gdy GUS zliczy wszystkie dane z 2019 r., co nastąpi pewnie na początku przyszłego roku, to średnia krajowa może w Warszawie zbliżać się do 7 tys. zł brutto. 

Dużo zależy tutaj także od cen w mieście, w którym się pracuje. Na ten przykład w Warszawie coraz rzadziej można spotkać oferty pracy na poziomie stawki minimalnej, co związane jest z cenami życia w mieście. 

Na podium w ubiegłym roku znalazły się także: Gdańsk 5831 zł i Katowice, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosiło 5672 zł. Listę miast wojewódzkich w 2018 r. zamknął Białystok, gdzie średnia krajowa nie przekroczyła 4 tys. zł, osiągając poziom 3972 zł. 

Płaca minimalna - czy ma na nią wpływ średnia krajowa? 

Oba terminy czasami bywają mylone. Płaca minimalna jest stawką ustawowo ustaloną i jest najniższym wynagrodzeniem jakie pracodawca może wypłacić pracownikowi na podstawie umowy o pracę. W tym momencie w Polsce nie możemy więc zarabiać mniej niż 2250 zł brutto, jeśli obowiązuje nas umowa o pracę. Jak więc widać różnica między płacą minimalną, a średnią krajową jest bardzo duża. 

Może to wynikać m.in. z tego, że pensje olbrzymiej części pracowników nie sa brane pod uwagę w badanie przeciętnego wynagrodzenia. Jest to związane z tym, że dotyczy to tylko przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 9 osób, a znaczna część ludzi pracuje przecież w mikroprzedsiębiorcach, które pensje nie są wliczane do średniej. Dochodzi przez to do zachwiania wyników i wrażenia, że Polacy zarabią bardzo dużo pieniędzy.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >