BiznesINFO.pl
Ilu seniorów dorabia do emerytury? Mamy najnowsze dane

EastNews/Zofia i Marek Bazak

Coraz więcej emerytów dorabia do świadczenia. ZUS przekazał nam najnowsze dane

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wysokość emerytur w Polsce pozostawia wiele do życzenia, nie dziwi zatem fakt, że wielu seniorów decyduje się dorobić do świadczenia. Ilu emerytów pracuje? Z danych przekazanych nam przez ZUS wynika, że znacznie więcej niż jeszcze 10 lat temu, za to nieco mniej niż w 2019 roku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu emerytów w Polsce pracuje

  • Ile osób to wcześniejsi emeryci

  • Jakie limity zarobków obowiązują wcześniejszych emerytów

Ilu emerytów dorabia do świadczenia?

Wysokość emerytur w Polsce pozostawia wiele do życzenia. W marcu emerytura minimalna wzrosła z 1200 zł do 1250,88 zł brutto. Jak niedawno informowaliśmy, powołując się na dane przekazane nam przez ZUS, pod koniec ubiegłego roku o świadczeniu w wysokości 1200 zł brutto pomarzyć mogło ponad 310 tys. seniorów, z czego blisko tysiąc nie dostawało nawet...10 zł.

Nie zaskakuje zatem fakt, że wielu emerytów decyduje się dorobić do świadczenia. Zwróciliśmy się do ZUS o podanie danych w tym zakresie.

- Liczba osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu w grudniu 2020 roku wyniosła 776,6 tys. - poinformował Biznes Info Grzegorz Dyjak z ZUS.

Dyjak przekazał nam również, że 53,7 tys. osób z tej grupy to osoby przed ustawowym wiekiem emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), czyli tzw. wcześniejsi emeryci.

Liczba pracujących emerytów w 2020 roku - jak zauważa serwis ciekaweliczby.pl - po raz pierwszy od 2013 roku spadła względem roku poprzedniego. Pod koniec 2019 roku pracowało bowiem 794 tys. seniorów, czyli o niemal 20 tys. więcej niż w końcówce zeszłego roku.

Warto zauważyć, że jeszcze 10 lat temu pracowało niespełna 542 tys. emerytów, a zatem o prawie 235 tys. mniej niż obecnie.


Uwaga na zarobki? Przekroczenie pewnej sumy może doprowadzić do utraty emerytury


Wróćmy jednak do grupy ponad 53 tys. wcześniejszych emerytów. Osoby te muszą uważać na wysokość osiąganych zarobków. Jak już niejednokrotnie informowaliśmy, co kwartał wprowadzane są limity tychże zarobków, których przekroczenie może skutkować obniżeniem, a nawet przerwaniem wypłaty świadczenia.

Zgodnie z obowiązującymi od czerwca limitami świadczenie może zostać zmniejszone, jeśli pensja przekroczy kwotę 3977,10 zł brutto, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. W praktyce oznacza to, że jeśli wcześniejszy emeryt pobiera np. 4077,10 zł pensji, to jego świadczenie zostanie obniżone o 100 zł.

Z wstrzymaniem wypłaty emerytury trzeba się liczyć, gdy zarobki osiągną poziom 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 7386,10 zł brutto.

Przed czerwcem wspomniane limity wynosiły odpowiednio 3820,60 zł i 7095,50 zł brutto. Kolejne zmiany w tym zakresie należy spodziewać się we wrześniu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >