Ikea zamierza zwolnić co 10. pracownika jednej ze swoich fabryk
eastnews/Mariusz Grzelak
Autor Radosław Święcki - 15 Maja 2020

Dwie olbrzymie zagraniczne firmy zwalniają pracowników w Polsce. Setki ludzi trafią na bruk

Ikea zamierza zwolnić 10 proc. pracowników w fabryce w Wielbarku w woj. warmińsko-mazurskim. Powodem tej decyzji jest zmniejszony popyt spowodowany tzw. lockdownem. Zwolnienia – również w Polsce – planuje także Ryanair.

IKEA zwolni co 10. pracownika

Fabryka Ikei w Wielbarku niedaleko Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) zatrudnia ok. 1600 osób. Pracę straci co dziesiąty z nich.

- Po uzgodnieniach z lokalnymi związkami zawodowymi, poinformowaliśmy pracowników, że redukcja zatrudnienia w IKEA Industry Wielbark będzie dotyczyć 150 osób – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Anna Gawryszczak, dyrektor zarządzająca IKEA Industry Wielbark.

Gawryszczak podkreśla, że spółka „mając na uwadze stabilne funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musiała podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia”. Rozmówczyni PAP zaznacza, że firma nie chce pozostawić zwolnionych pracowników samym sobie.

Jaki majątek ma Rafał Trzaskowski? Kandydat na prezydenta ujawnił źródła dochodówJaki majątek ma Rafał Trzaskowski? Kandydat na prezydenta ujawnił źródła dochodówCzytaj dalej

- Pracujemy nad planem, w którym uwzględniamy indywidualne potrzeby pracowników dotkniętych tą sytuacją. Naszą ambicją jest pomóc im w znalezieniu nowej pracy lub przekwalifikowaniu się – tłumaczy Gawryszczak.

Mówiąc o powodach zwolnienia części załogi, dyrektor zarządzająca Industry Bank tłumaczy, że to efekt konieczności dostosowania poziomu produkcji do zmniejszonego popytu, spowodowanego konsekwencjami pandemii.

- IKEA Industry Wielbark obecnie dostosowuje poziom produkcji do nowej rzeczywistości i do zmniejszonego popytu, związanego głównie z tzw. lockdown w wielu krajach. Zmniejszyliśmy tempo produkcji i wprowadziliśmy tymczasowe przestoje. W warunkach ograniczonej produkcji, prowadzimy działania związane z usprawnieniami i organizujemy szkolenia dla naszych pracowników – wyjaśnia Gawryszczak.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Absurdalny materiał w “Wiadomościach”. Zawinił rząd Morawieckiego, TVP i tak znalazło sposób

Zwolnienie pracownicy będą mogli liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie o czym zapewnia w rozmowie z PAP jego dyrektor Beata Januszczyk, uszczegóławiając, że będzie ono polegało na pomocy w znalezieniu pracy bądź przekwalifikowaniu się.

Zwalnia też Ryanair

Zwolnienia szykuje nie tylko Ikea, ale też Ryanair. Pracę stracą pracownicy biur w Dublinie, Londynie, Madrycie, a także we Wrocławiu.

W komunikacie, którego treść podaje PAP podkreślono, że utrata zatrudnienia dotyczyć będzie pracowników będących na okresie próbnym, a także na kontraktach terminowych, z którymi nie przedłużono umów. W piśmie zaznaczono, że część pracowników sama zdecydowała o odejściu, a część 1 czerwca nie wróci do pracy z powodu redukcji stanowisk pracy. Powód – znaczący spadek ruchu lotniczego Grupy Ryanair.

Podjeżdżając na stację możesz się mocno zdziwić. Analitycy nie mają wątpliwości, to koniec taniego tankowaniaPodjeżdżając na stację możesz się mocno zdziwić. Analitycy nie mają wątpliwości, to koniec taniego tankowaniaCzytaj dalej

Z danych podanych w komunikacie wynika, że w kwietniu, maju oraz czerwcu Ryanair wykonuje mniej niż 1 proc. swojego standardowego rozkładu lotów. W ciągu całego roku zaś planuje obsłużyć mniej niż 100 milionów pasażerów, co stanowi spadek o ponad 35 proc. w porównaniu do pierwotnego planu 155 milionów pasażerów w bieżącym roku finansowym.

- To bardzo bolesny okres dla Ryanaira, naszych załóg pokładowych oraz pracowników biurowych w Dublinie, Londynie, Madrycie oraz Wrocławiu. Planujemy ponownie otworzyć nasze biura 1 czerwca, nie będziemy jednak potrzebowali tak wielu pracowników w roku, w którym przewieziemy mniej niż 100 milionów pasażerów przy pierwotnych założeniach 155 mln - mówi cytowany przez PAP dyrektor działu personalnego w Ryanair Darrel Hughes.

Hughes podkreśla, że redukcja etatów ma na celu dopasowanie liczby pracowników do bieżących potrzeb firmy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zderzenie hulajnóg elektrycznych w Warszawie. Mężczyzna leżał na ziemi
  2. Dwoje dzieci zmarło nagle podczas lekcji WF-u. Rodzice obwiniają maseczki ochronne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Możesz nie dostać 1000 zł na wakacje przez jeden szczegół. Od niego zależy wszystko
Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News