BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Hulajnogi elektryczne, w Polsce ma je Warszawa, Wrocław i Poznań. Czy z nich korzystać?

19 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Hulajnogi elektryczne podbiją 3 polskie miasta: Warszawę, Wrocław i Poznań. Chociaż hulajnogi cieszą się coraz większym powodzeniem, to budzą też wiele kontrowersji, szczególnie wśród pieszych. Na naszym rynku działają też 3 firmy: Lime, Hivre i Brid, co

Na rynku polskim elektryczne hulajnogi oferują już trzy firmy: Lime, Hive i Bird, który pojawił rozpoczął działalność w Polsce w tym tygodniu, chociaż na razie z hulajnóg tego operatora można korzystać jednynie w Warszawie. W zależności od tego od kogo "pożyczymy" sprzęt czeka nas różna forma opłat i dostępność hulajnóg. Zobaczymy jak to działa w poszczególnych miastach.

Hulajnogi elektryczne - Warszawa: 

W stolicy korzystać możemy z urządzeń wszystkich trzech operatorów. Liczba hulajnóg elektrycznych w Warszawie to około 2 tys., nie sposób jednak dokładnie oszacować ile urządzeń działa w danym mieście. Najpopularniejsze i najczęściej występujące są hulajnogi elektryczne firmy Lime, która pochodzi z Kalifornii. Od marca pojawił się także Hive, który działa także we Wrocławiu, a najmłodszą firmą jest Bird, który póki co działa jedynie w Warszawie i oferuje klientom 100 pojazdów. 

Hulajnogi elektryczne - Wrocław: 

Wrocław jest miastem, od którego w branży hulajnóg elektrycznych wszystko się zaczęło, ponieważ to tutaj debiutował start-up Lime. Niedługo później zaczął działać także w stolicy. Na ten moment we Wrocławiu można wypożyczyć także hulajnogi oferowane przez Hive. W całym mieście znajduje się około tysiąca pojazdów, jednak Wrocław z racji dużej ilości studentów jest rynkiem bardzo atrakcyjnym, toteż możemy spodziewać się szybkie wzrostu ilości hulajnóg. 

Hulajnogi elektryczne - Poznań: 

W stolicy Wielkopolski póki co swoje usługi oferuje jedynie Lime, gdzie posiada kilkaset hulajnóg. Mimo, że Poznań nie wypada imponująco na tle Warszawy, czy Wrocławia pod tym względem, to także tam możemy spodziewać się szybkiego wzrostu. Niewiadomo kiedy elektryczne hulajnogi zostaną uruchomione za to w Krakowie czy też Gdańsku.

Lime, Hive, Bird - jakie różnice między nimi? 

Najpopularniejszy operator w Polsce, czyli Lime oferuje swoje hulajnogi elektryczne po wykupieniu abonamentu, lub podpięciu karty do aplikacji, co działa tak samo jak w przypadku aplikacji Uber. Pozostałe dwie firmy, czyli Hive i Bird używają jedynie stystemu podpięcia karty do aplikacji i nie mozna kupić na ich hulajnogi abonamentu. 

Koszt wynajęcia hulajnogi Lime na godzinę, to: 33 zł (Warszawa, Poznań), 32 zł (Wrocław), dodatkowo firma pobiera opłatę w wysokości 3 zł za uruchomienie pojazdu w Warszawie i Poznaniu i 2 zł we Wrocławiu.  Warto zaznaczyć, że Lime swoje hulajnogi oferuje przez całą dobę.

Hive, czyli drugi największy operator w Polsce ma takie same stawki zarówno w Warszawie jak i we Wrocławiu, czyli godzina jazdy będzie nas kosztować 29,5 zł. Uruchomienie pojazdu będzie nas kosztować 2,5 zł. Z hulajnogi elektrycznej nie skorzystamy niestety w nocy.

Najmłodszy na polskim rynku Bird wszedł na warszawski rynek ze stawką 33 zł, czyli taką samą jak Lime. Również opłatę za uruchomienie pobiera tej samej wysokości (3 zł). Z hulajnogi firmy Bird możemy skorzystać od godz. 7 do 21 każdego dnia.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >