BiznesINFO.pl > Handel > Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 20.11.2022 19:58

Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow
domena publiczna

"Hipermarkety nie są odpowiednio opodatkowane" – twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem sklepy wielkopowierzchniowe, których ogromna liczba należy do zagranicznych podmiotów, powinny bardziej dokładać się do polskiego budżetu poprzez płacenie wyższego podatku.

Hipermarkety płacą za mało

- Nie są odpowiednio opodatkowane, a powinny być. Ale tu są oczywiście kłopoty z Unią Europejską. Podejmowaliśmy próby i nie wszystko przegraliśmy, ale w większości przegraliśmy – mówił Kaczyński w Gliwicach, podczas spotkania z wyborcami.

Polski rząd walczył z UE w sprawie tzw. podatku handlowego od 2016 roku. Ostatecznie po ciągnącej się latami bitwie w sądach, Polska wygrała. Hipermarkety płacą ten rodzaj podatku od stycznia 2021 roku.

Kaczyński o rajach podatkowych w Europie

„Mamy dzisiaj do czynienia ze szczególną sytuacją w Europie, która polega na tym, że cały ten patologiczny układ znalazł potężne przeniesienie na elity polityczne” – mówił prezes PiS.

Uważa on, że częścią tej patologii są także wpływy rosyjskie.

Dodaje, że musimy sobie z tym dawać radę oraz, że w polityce nigdy nie jest lekko.