BiznesINFO.pl
Premier chce fabryki szczepionek w Polsce

Piotr Molecki/East News

Fabryka szczepionek w Polsce. Morawiecki ujawnił źródła finansowania

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Szczepionki są w tej chwili jednym z najważniejszych tematów. Stałe opóźnienia w dostawach coraz częściej skłaniają polityków do myślenia o stworzeniu niezależnej fabryki szczepionek. Do grona polityków z ambitnymi planami dołą

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego premier Morawiecki chce wybudować polską fabrykę szczepionek

  • Z jakich pieniędzy fabryka mogłaby zostać sfinansowana

  • Czy możliwe jest przyspieszenie dostaw szczepionek

Fabryka szczepionek w Polsce

Coraz więcej państw chce walczyć o niezależność w dostawach szczepionek, dlatego coraz częściej mówi się o tworzeniu nowych fabryk szczepionek. W końcu najprostszym sposobem, by nie czekać na stale opóźniające się dostawy, jest wytworzenie własnych preparatów.

Podobne ambitne plany przedstawił ostatnio także premier Mateusz Morawiecki.

-  Polskie firmy również chcą zaangażować się w proces wytwarzania szczepionki - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryk lub linii produkcyjnych, jesteśmy na to przygotowani - powiedział w rozmowie z PAP.

Polska szczepionka przeciw COVID-19

Szef rządu wyjawił, że ma powstać polska szczepionka przeciw COVID-19. Do jej wytworzenia potrzebna jest oczywiście fabryka, która, zdaniem premiera Morawieckiego, miałaby być sfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy, zasilanego ze środków z Unii Europejskiej.

- Konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryk lub linii produkcyjnych. Jesteśmy na to przygotowani. Szansa na przyspieszenie dostaw szczepionek jest realna, ale tylko jeśli podejmiemy zdecydowane działania. Polskie firmy również chcą zaangażować się w proces wytwarzania szczepionki - wyjaśniał premier i dodał, że to jedyny sposób, by uniezależnić europejski sektor zdrowia od państw trzecich, które nie dostarczają zamówionych preparatów w ustalonym terminie.

- Bezpieczeństwo europejskich obywateli jest dziś w rękach europejskich liderów, a tymczasem sama UE stała się zakładniczką firm farmaceutycznych - dodał szef rządu w rozmowie z PAP.

Krajowy Plan Odbudowy

Portal Business Insider przypomina, że plan, z którego premier Morawiecki chciałby skorzystać - Krajowy Plan Odbudowy - znajduje się w tej chwili dopiero w fazie konsultacji, które potrwają aż do 2 kwietnia 2021 r. Dopiero po tym terminie projekt będzie mógł trafić do Brukseli.

Rząd przewiduje, że KPO zostanie zatwierdzony jeszcze w lipcu, dzięki czemu ewentualne środki na budowę fabryki szczepionek mogłyby popłynąć jeszcze w bieżącym roku.

KPO to kompleksowy dokument określający cele związane z odbudową i tworzeniem odporności społeczno-gospodarczej Polski po epidemii koronawirusa, który zawiera propozycje reform i inwestycji, mające pomóc Polsce wrócić do normalności i postawić zniszczoną gospodarkę z powrotem na nogi. 

Konsultacje na temat programu rozpoczęły się 26 lutego.

Tagi:

rząd

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >