BiznesINFO.pl
Fabryka maseczek

Obraz jardin z Pixabay

Fabryka jeszcze nie działa, ale wyprodukowano już 100 mln maseczek. Tłumaczenia się mocno rozmijają

31 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Fabryka maseczek nadal nie istnieje, ale już wyprodukowała 100 mln zabezpieczeń... Absurdalna sytuacja wokół szwalni w Stalowej Woli.

Fabryka maseczek w Stalowej Woli miała zapewnić dostęp do tanich i dobrych jakościowo zabezpieczeń dla Polaków, a dodatkowo w uruchomieniu szwalni pokładano wielkie nadzieje związane z lokalnym rynkiem pracy. Mija 5 miesięcy od szumnych zapowiedzi Jadwigi Emilewicz oraz Andrzeja Dudy, a fabryki jak nie było, tak nie ma.

Fabryki nie ma, maseczki są

Fabryka miała wyprodukować na koniec czerwca aż 100 mln sztuk maseczek. Powstał nawet specjalny spot – marketingowy? Propagandowy? Informacyjny? Trudno powiedzieć. Tego samego dnia –  16 kwietnia –  na facebookowym profilu Lucjusza Nadbereżnego pojawiła się informacja, że w Stalowej Woli Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia fabrykę szycia maseczek ochronnych. Prezydent miasta wspomniał, że budynek w którym będzie działała Polska Szwalnia został otwarty kilka miesięcy temu przez Andrzeja Dudę w związku z Polską Wystawą Gospodarczą.

Dziennikarze Business Insider powiedzieli "sprawdzam" i pojechali do Stalowej Woli. Co się okazało? W miejscu, w którym miało być głośno od pracy maszyn do szycia, panuje głucha cisza. Owszem, budynek ARP stoi dumnie, jednak próżno wokół niego szukać śladów życia. Parking jest absolutnie pusty. Marcin Lis, dziennikarz portalu BI pisze w swoim reportażu: – Okolica nowej hali wygląda na wymarłą. Nie ma żadnych oznak gorączkowych przygotowań do uruchomienia fabryki, która ma produkować miliony maseczek miesięcznie. Ot, nieopodal imponujących rozmiarem budynków HSW S.A., stoi nieco mniejsza hala, którą otwierał sam prezydent, a w której trwać miała produkcja maseczek do walki z COVID-19. W poniedziałek, 24 sierpnia nie trwała – czytamy w autorskim materiale.

110 uszytych maseczek

Serwis Business Insider postanowił zapytać u źródła, w Agencji Rozwoju Przemysłu co się dzieje z fabryką maseczek. Redaktorzy otrzymali od rzecznika Agencji odpowiedź, że owszem, maseczki jeszcze nie powstają, ale fabryka jest już wyposażona w maszyny i gotowa do pracy, a jedynie trzeba jeszcze poczekać na skończenie zabudowy clean roomów. Jak wyjaśnia ekspercki portal, clean roomy to specjalne pomieszczenia w których panuje ochronna atmosfera, pozwalająca na pozbycie się zanieczyszczeń – od kurzu po bakterie. Jest to o tyle istotne, ponieważ w stalowowolskiej fabryce mają powstawać certyfikowane maseczki medyczne.

Redaktorzy BI wskazują na inny problem. Mimo, że Polska Szwalnia w Stalowej Woli nie wyprodukowała ani jednej maseczki, to pozostałe polskie fabryki, które zaangażowały się w rządowy projekt wypuściły na rynek aż 110 mln sztuk tego produktu. Jak czytamy na łamach portalu, jest to poważny problem, bowiem przesycony rynek nie potrzebuje kolejnej fabryki i kolejnych maseczek, stąd zapewne zmiana profilu działalności fabryki - zamiast "zwykłych maseczek" ma ona produkować maseczki medyczne.

<

Tagi:

MaseczkiKoronawirusPolskapraca

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >
Koniec z wyprzedzaniem na autostradzie. Będzie monitoring.

Polska i Świat

Podwyżki opłat na A4. UOKiK sprawdzi czy nowe ceny nie są wygórowane

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Czytaj więcej >