Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. ZUS nieco zmartwiony
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.04.2021 02:00

Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. ZUS nieco zmartwiony

Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Ponad 2 tys. osób otrzymało w zeszłym roku tzw. emeryturę honorową. Świadczenie to przyznawane jest seniorom, którzy ukończą 100 lat. Takich osób w perspektywie najbliższych 20 lat może być nawet ponad 20 tys. Emeryci zpewnością ucieszą się z dodatkowego – wcale nie tak małego – grosza. Nieco mniej zadowolony będzie ZUS.

  • ZUS od prawie 50 lat wypłaca 100-latkom emeryturę honorową

  • Jaka jest obecna wysokość świadczenia

  • Ile osób obecnie pobiera emeryturę honorową

Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana

Emerytura honorowa to przyznawane od blisko 50 lat świadczenie, który przysługuje wszystkim seniorom, którzy ukończą zacny wiek 100 lat. Uprawnieni otrzymują je co miesiąc jako dodatek do tradycyjnej emerytury. Wynosi ono 100 proc. kwoty bazowej, czyli średniego wynagrodzenia pomniejszonego o składki w poprzednim roku kalendarzowym.

Jaka jest wysokość przyznawanej w tym roku emerytury honorowej? Redakcja Biznes Info zwróciła się w tej sprawie z pytaniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

- Wysokość świadczenia w 2021 roku wynosi 4 512,41 zł brutto  – informuje naszą redakcję Grzegorz Dyjak z ZUS.

4512,41 zł, to o ponad 217 zł więcej niż w ubiegłym roku, kiedy to wysokość świadczenia wynosiła 4294,67 zł brutto, podczas gdy w 2019 roku było to 3731,13 zł brutto.

Czy osoby, które w zeszłym roku ukończyły 100 lat i tym samym załapały się na świadczenie, mogą liczyć na ponad 200 zł podwyżkę? Nie, a to dlatego, że emerytura honorowa w odróżnieniu od tej tradycyjnej nie podlega waloryzacji. W związku z tym np. pani Tekla Juniewicz, która w czerwcu tego roku skończy 115 lat otrzymuje emeryturę honorową w wysokości 1977,20 zł brutto, gdyż taka była właśnie wysokość świadczenia w 2006 roku, gdy pani Tekla ukończyła 100 lat.

Uprawnionych do emerytury honorowej przybywa. W zeszłym roku świadczenie przyznano 2,2 tys. seniorów, o 200 więcej niż w 2018 roku. Ile osób skorzysta w tym roku? Próbowaliśmy zdobyć informację na ten temat od państwowego ubezpieczyciela. Niestety nie są one jeszcze znane.

- Dane dotyczące liczby osób otrzymujących emeryturę wyjątkową z tytułu ukończenia 100 lat po waloryzacji w marcu 2021 roku będą dostępne ma przełomie kwietnia i maja br.- informuje redakcję Biznes Info przedstawiciel ZUS.

20 tys. 100-latków za 20 lat

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, które przytacza Money.pl wynika, że za 20 lat emeryturę honorową może pobierać ponad 20 tys. osób, z kolei w 2060 roku będzie to już 66,8 tys. emerytów. W 2080 roku liczba 100-latków mocno przekroczy granicę 100 tys. i wedle prognoz Urzędu będzie ich ponad 124 tys. Portal zauważa, że wyliczenie te nie uwzględniają wysokiej śmiertelności osób starszych na Covid-19.

100-latkowie z pewnością ucieszą się z dodatkowego – jak się okazuje wcale nie tak niskiego – grosza. Z rosnącej grupy uprawnionych do emerytury honorowej nieco mniej zadowolony będzie natomiast ZUS, który będzie musiał świadczenia wypłacić.

Na koniec warto podkreślić, że wypłata świadczenie następuje „z automatu”, co oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków czy dokumentów (wyjątkiem są natomiast osoby, które nigdy nie pobierały renty i emerytury).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Emerytura