BiznesINFO.pl
węgiel kamienny

EAST NEWS

Eksperci zabrali głos w sprawie ceny węgla: sytuacja zależy od cen światowych

12 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

O cenach węgla w TVN24 w niedzielę dyskutowali Piotr Woźniak były minister gospodarki i były prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz prof. Krystyna Bobińska. Eksperci przypomnieli, że urzędowe wpłynięcie na cenę węgla jest bardzo trudne, bo wiele zależy od trendów na światowych rynkach.

Cena węgla notowanego w ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) w piątek osiągnęła poziom 400 dolarów za tonę. Mowa tutaj o węglu energetycznym używanym do ogrzewania, tłumaczył widzom Piotr Woźniak. Rząd twierdząc, że może zasadniczo wpłynąć na cenę węgla mija się więc z prawdą, stwierdził.

Cena węgla uzależniona od trendów światowych

Wysokie ceny węgla w całej Europie, z którymi mamy obecnie do czynienia są spowodowane tym, że właśnie teraz ludzie kompletują opał na zimę. Jeżeli cena w lipcu i sierpniu zacznie już spadać, to będzie to także związane z kontraktami przyszłościowymi, gdzie węgiel jest już sprzedawany w cenie 300 dolarów za tonę.

Prof. Krystyna Bobińska z Instytutu Sobieskiego podkreślała z kolei, że na świecie widać powrót do węgla, którego nikt wcześniej nie przewidział. Wiele państw powraca do używania węgla, w tym tak duże gospodarki jak Niemcy, Australia czy Chiny, co także napędza cenę surowca. Takie tendencje również skutkują podwyżkami cen węgla.

Prof. Bobińska zaleca większe wydobycie węgla

Profesor mówiła także, że dobrym pomysłem byłoby obecnie zwiększenie wydobycia węgla. Zadanie to byłoby jednak karkołomne w przypadku Polski. Podczas spotkania zarządu Polskiej Grupy Górniczej ze związkowcami, które odbyło się w ubiegłym tygodniu padło stwierdzenie, że PGG nie będzie w stanie zwiększać wolumenu produkcji, ponieważ stan techniczny maszyn na to nie pozwala.

Podjęcie decyzji o inwestycjach w zwiększanie wydobycia byłoby trudne również z tego powodu, że rząd od lat wkłada środki w wygaszanie kopalń i restrukturyzację górnictwa. Niemcy jednak decydują się właśnie na ponowny rozruch elektrowni węglowych, być może warto pójść ich śladem.

Rząd zajmie się tematem węgla we wtorek

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział już, że we wtorek odbędzie sie specjalne spotkanie Rady Ministrów, na którym ministrowie będą szukać rozwiązania dla wysokich cen węgla.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiadał, że węgiel powinien wrócić do cen sprzed podwyżek, czyli 800-1000 zł a tonę.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >