BiznesINFO.pl
Nowy system poboru opłat na autostradach. Czym jest e-TOLL

BiznesInfo

Nowy system poboru opłat już niebawem. Trwają testy e-TOLL

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Nowy system poboru opłat dla kierowców jest już coraz bliżej wprowadzenia. W tej chwili trwają już testy oprogramowania dla e-TOLL.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka rewolucja czeka klientów

  • Czym jest e-TOLL

  • Kiedy zmiany zostaną wprowadzone

System poboru opłat zmieni się nie do poznania

Testy oprogramowania dla e-TOLL - nowego systemu poboru opłat za przejazd drogami krajowymi aut powyżej 3,5 tony trwają w najlepsze. Jak podaje portal Bankier, komercyjne wdrożenie systemu ma nastąpić już w kwietniu, by z końcem czerwca w pełni zastąpić obecny system viaTOLL.

System e-TOLL, który przygotowuje i wdraża Ministerstwo Finansów, bazuje na geolokalizacji. Dane kierowców mają być przekazywane czterema różnymi sposobami przez aplikację mobilną lub urządzenia pokładowe. Program ma być ponadto zintegrowany z unijnym systemem EETS.

– W projekcie budowy nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL, zbudowanego w technologii pozycjonowania satelitarnego, weszliśmy w etap testów. Weryfikujemy, czy przygotowane przez nas oprogramowanie spełnia wszystkie wymagania, jest stabilne i jest gotowe do uruchomienia produkcyjnego – powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Kierowcy, którzy testują system i eksperci Instytutu Łączności sprawdzają m.in. to, czy system jest gotowy do rejestracji pojazdów, użytkowników oraz urządzeń zbierających dane o lokalizacji.

– Realizujemy także testy w obszarze przejazdów po drogach płatnych w Polsce i weryfikujemy, czy przygotowane przez nas oprogramowanie, a w szczególności aplikacja mobilna i inne urządzenia do przekazywania danych geolokalizacyjnych działają poprawnie, przekazują dane dobrej jakości, a następnie, czy na podstawie tych danych nasze komponenty w sposób poprawny naliczają opłatę za zrealizowany przejazd – wyjaśnił Przemysław Koch.

viaTOLL - system, który obowiązuje obecnie, ma zostać wyłączony z końcem czerwca br. Nowy system ma już na starcie obsługiwać 1,5 mln pojazdów.

– Projekt prowadzimy w ten sposób, aby dać użytkownikom dróg płatnych komfort przejścia ze starego systemu viaTOLL na nowy system e-TOLL w okresie przejściowym. Planujemy, że potrwa on mniej więcej od kwietnia do końca czerwca 2021 roku. W tym okresie przejściowym kierowca, przewoźnik będzie mógł wybrać dogodny dla siebie moment, w którym przełączy się ze starego systemu na nowy – wyjaśnia pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Wygoda i nowoczesność

Resort finansów zapowiada, że e-TOLL ma być systemem bardziej efektywnym i dużo bardziej nowoczesnym niż jego poprzednik. Nowy system poboru opłat sprawi, że kontakt z urzędnikami nie będzie konieczny, a całą obsługę umożliwi uruchomiony niedawno e-Urząd Skarbowego.

e-TOLL ma być oparty na pozycjonowaniu satelitarnym (w przeciwieństwie do starego, który opiera się na pozycjonowaniu radiowym). Do uiszczania opłat nie będą wykorzystywane już urządzenia pokładowe służące wyłącznie tym celom. Kierowcy będą mieć do wyboru aż cztery różne metody – m.in. aplikację mobilną, urządzenia fabrycznie montowane w pojazdach (zintegrowane systemy lokalizacyjne) połączone z e-TOLL czy urządzenia on-board unit (OBU).

– Ostatnia metoda to EETS, przygotowana przez Unię Europejską i wykorzystywana przez przewoźników poruszających się po drogach UE. Także tych przewoźników będziemy podłączać do naszego systemu, po pozytywnie przeprowadzonych testach akredytacyjnych. Dla przewoźników poruszających się po drogach płatnych w UE będzie to duże ułatwienie, bo jedno urządzenie pozwoli na rozliczenie się za przejazd po drogach płatnych nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii – zapowiedział Przemysław Koch.

Jak podaje Bankier, trwają także prace nad rozszerzeniem funkcjonalności nowego systemu o obsługę pojazdów lekkich, dzięki któremu możliwy będzie przejazd autostradami bez konieczności zatrzymywania pojazdów na bramkach. Zmiany na pierwszych autostradach mają pojawić się już w grudniu.

Tagi:

motoryzacja

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >