BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

26 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Średnia inflacja w 2022 roku wyniosła 14,3 proc. Prognozy na ten rok wskazują na ok. 12 proc. wynik. “Dezinflacja” jest zatem hasłem nieco przereklamowanym - tak wynika z wypowiedzi Joanny Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Według Tyrowicz cytowanej przez portal money.pl, że na miesięczną inflację coraz większy wpływ mają ceny regulowane. Z tego powodu rośnie rola inflacji bazowej, która w większym stopniu ukazuje kształtowanie się cen w gospodarce.

Dezinflacji nie będzie

Ma również z tego wynikać zła wiadomość na ten rok. Inflacja bazowa ma być w dryfie poziomym. O dezinflacji można zatem zapomnieć.

Jak wyjaśniła Joanna Tyrowicz w wypowiedzi przytoczonej przez money.pl, efekt bazowy będzie miał ogromne znaczenie. Ma to być powrót cen do poziomu sprzed wzrostu inflacji.

Wg przykładu Tyrowicz, cena produktu w 2021 roku wynosiła 100 złotych, w 2022 wzrosła do 150, a w 2023 obniżyła do 120. Efektem bazowym będzie zatem powrót do ceny 100 złotych - czyli dezinflacja.

Członkini RPP: efekt bazowy jest kluczowy

Jednakże, jak zauważyła członkini RPP, zakup takiej samej ilości produktu przy powrocie do ceny wyjściowej będzie możliwy jedynie przy wzroście siły nabywczej o kolejne 20 proc. Jeżeli tak się nie stanie, będzie to oznaczać zubożenie społeczeństwa.

Jednocześnie w wypowiedzi cytowanej przez money.pl Tyrowicz zauważyła, że gospodarka ma ogromny wpływ na rynek pracy w Polsce. W perspektywie dwóch lat jest zatem trudno przewidzieć zachowania płac, bezrobocia i zatrudnienia.

Tagi:

inflacjaCeny

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]