BiznesINFO.pl
Przemysław Czarnek o zmianach w kanonie lektur

Facebook/Ministerstwo Edukacji Narodowej

Czarnek chce zmieniać kanon lektur w szkołach. Cel: więcej treści patriotycznych

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Przemysław Czarnek zapowiada poważne zmiany w edukacji szkolnej. Jego zdaniem niezbędne jest wzbogacenie kanonu lektur o pozycje wartościowe z punktu widzenia patriotyzmu. Zmianom miałyby być poddane także treści zawarte w podręcznikach.

Czarnek zadba o patriotyczną edukację uczniów

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, przyznał, że polska edukacja potrzebuje gruntowej przebudowy. W jego ocenie treści patriotyczne już są obecne w materiałach do nauki, jednak „trzeba zwiększyć wysiłki, żeby było ich więcej poprzez zmianę np. kanonu lektur”.

W rozmowie na antenie Polskiego Radia Czarnek oznajmił, że należy przyjrzeć się nie tylko szkolnym lekturom, ale i zawartości merytorycznej podręczników. Jego zdaniem uwagę trzeba skierować „zwłaszcza [na – przyp. red.] podręczniki do historii najnowszej, które dopiero będą tworzone pewnie, bo to jest czwarta klasa w szczególności, a które będą pokazywały również losy naszej niepodległości w ostatnim stuleciu”.

Zmiany kluczem do zrozumienia obecnego położenia Polski

Czarnek przyznał, że modyfikacje są niezbędne, aby uczniowie mogli zdobyć pogłębioną wiedzę o historycznych wydarzeniach, które ukształtowały nasz naród. - Niezwykle ważna rzecz, żeby zrozumieć skąd jesteśmy i dlaczego jesteśmy w tym miejscu właśnie, tutaj w wolnym kraju, demokratycznym – oznajmił minister.

Szef resortu podkreślił, że wolną Polskę, w której żyjemy obecnie „zawdzięczamy naprawdę ciężkiej pracy, poprzednim pokoleniom i obecnym jeszcze pokoleniom, starszym, którym stawiamy pomniki. Dzisiaj rozbierane przez niektórych, którzy kompletnie nie rozumieją czym jest polskość, na czym polega polskość i co zawdzięczamy tym ludziom, którzy oddawali swoje życie, zdrowie”.  

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj2. Fatalne informacje dla Danuty Holeckiej. Pokazali liczby, które mówią same za siebie3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Czarnek o niepodległości i polskiej tradycji

Polsat News podaje, że w trakcie rozmowy Czarnek był pytany także o odzyskanie przez Polskę niepodległości 102 lata temu. Minister podkreślił, że ten sukces zawdzięczamy Polakom, którzy przez wieki dbali o podtrzymanie polskiej kultury. W jego ocenie zmiany w kanonie lektur i podręcznikach miałyby być kolejnym niezbędnym elementem utrwalania tradycji.

Jak obecnie należałoby rozumieć patriotyzm zdaniem ministra? Czarnek przyznał, że w dzisiejszych czasach pod tym pojęciem powinno kryć się rzetelne wypełnianie obowiązków m.in. rodzinnych, pracowniczych i naukowych.

Czarnek weźmie się także za szkolnictwo wyższe

Zmiany w szkolnych podręcznikach to nie jedyne modyfikacje, które na początku swojej ministerialnej kariery zapowiada Czarnek. Kilka dni temu media obiegły informacje, jakoby nowy szef resortu planował cofnąć ustawę 2.0., którą jego poprzednik – Jarosław Gowin uważa za swoje ogromne osiągnięcie.

- Reforma Jarosława Gowina jest dobra, ale jak każda ma szereg mankamentów i niedociągnięć – ocenił Czarnek na antenie jednej z radiowych rozgłośni. Gazeta Wyborcza podaje, że powstały dwa zespoły doradcze, które opracują nowe regulacje prawne. Wśród nich znaleźli się m.in. eksperci Radia Maryja, profesorowie uczelni katolickich i prof. Waldemar Paruch z PiS.

Co oznaczałoby cofnięcie reformy Gowina? W praktyce wiązałoby się to z przywróceniem kontroli nad przyznawaniem stopni naukowych uczelniom. Portal oko.press.pl podaje, że wśród obszarów, które miałyby zostać poddane modyfikacjom, znalazły się także szkoły doktorskie. Czarnek twierdzi bowiem, że w wyniku ustawy 2.0. doszło do „radykalnego ograniczenia możliwości robienia doktoratów” poprzez wygórowane wymagania.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >