Przemysław Czarnek o zmianach w kanonie lektur
Facebook/Ministerstwo Edukacji Narodowej
Autor Maria Glinka - 11 Listopada 2020

Czarnek chce zmieniać kanon lektur w szkołach. Cel: więcej treści patriotycznych

Przemysław Czarnek zapowiada poważne zmiany w edukacji szkolnej. Jego zdaniem niezbędne jest wzbogacenie kanonu lektur o pozycje wartościowe z punktu widzenia patriotyzmu. Zmianom miałyby być poddane także treści zawarte w podręcznikach.

Czarnek zadba o patriotyczną edukację uczniów

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, przyznał, że polska edukacja potrzebuje gruntowej przebudowy. W jego ocenie treści patriotyczne już są obecne w materiałach do nauki, jednak „trzeba zwiększyć wysiłki, żeby było ich więcej poprzez zmianę np. kanonu lektur”.

W rozmowie na antenie Polskiego Radia Czarnek oznajmił, że należy przyjrzeć się nie tylko szkolnym lekturom, ale i zawartości merytorycznej podręczników. Jego zdaniem uwagę trzeba skierować „zwłaszcza [na – przyp. red.] podręczniki do historii najnowszej, które dopiero będą tworzone pewnie, bo to jest czwarta klasa w szczególności, a które będą pokazywały również losy naszej niepodległości w ostatnim stuleciu”.

Zmiany kluczem do zrozumienia obecnego położenia Polski

Czarnek przyznał, że modyfikacje są niezbędne, aby uczniowie mogli zdobyć pogłębioną wiedzę o historycznych wydarzeniach, które ukształtowały nasz naród. - Niezwykle ważna rzecz, żeby zrozumieć skąd jesteśmy i dlaczego jesteśmy w tym miejscu właśnie, tutaj w wolnym kraju, demokratycznym – oznajmił minister.

Szef resortu podkreślił, że wolną Polskę, w której żyjemy obecnie „zawdzięczamy naprawdę ciężkiej pracy, poprzednim pokoleniom i obecnym jeszcze pokoleniom, starszym, którym stawiamy pomniki. Dzisiaj rozbierane przez niektórych, którzy kompletnie nie rozumieją czym jest polskość, na czym polega polskość i co zawdzięczamy tym ludziom, którzy oddawali swoje życie, zdrowie”.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Fatalne informacje dla Danuty Holeckiej. Pokazali liczby, które mówią same za siebie
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Czarnek o niepodległości i polskiej tradycji

Polsat News podaje, że w trakcie rozmowy Czarnek był pytany także o odzyskanie przez Polskę niepodległości 102 lata temu. Minister podkreślił, że ten sukces zawdzięczamy Polakom, którzy przez wieki dbali o podtrzymanie polskiej kultury. W jego ocenie zmiany w kanonie lektur i podręcznikach miałyby być kolejnym niezbędnym elementem utrwalania tradycji.

Jak obecnie należałoby rozumieć patriotyzm zdaniem ministra? Czarnek przyznał, że w dzisiejszych czasach pod tym pojęciem powinno kryć się rzetelne wypełnianie obowiązków m.in. rodzinnych, pracowniczych i naukowych.

Czarnek weźmie się także za szkolnictwo wyższe

Zmiany w szkolnych podręcznikach to nie jedyne modyfikacje, które na początku swojej ministerialnej kariery zapowiada Czarnek. Kilka dni temu media obiegły informacje, jakoby nowy szef resortu planował cofnąć ustawę 2.0., którą jego poprzednik – Jarosław Gowin uważa za swoje ogromne osiągnięcie.

- Reforma Jarosława Gowina jest dobra, ale jak każda ma szereg mankamentów i niedociągnięć – ocenił Czarnek na antenie jednej z radiowych rozgłośni. Gazeta Wyborcza podaje, że powstały dwa zespoły doradcze, które opracują nowe regulacje prawne. Wśród nich znaleźli się m.in. eksperci Radia Maryja, profesorowie uczelni katolickich i prof. Waldemar Paruch z PiS.

Co oznaczałoby cofnięcie reformy Gowina? W praktyce wiązałoby się to z przywróceniem kontroli nad przyznawaniem stopni naukowych uczelniom. Portal oko.press.pl podaje, że wśród obszarów, które miałyby zostać poddane modyfikacjom, znalazły się także szkoły doktorskie. Czarnek twierdzi bowiem, że w wyniku ustawy 2.0. doszło do „radykalnego ograniczenia możliwości robienia doktoratów” poprzez wygórowane wymagania.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News