COVID-19 uznany pandemią
wikimedia.org
Autor Maria Glinka - 11 Marca 2020

Na decyzję WHO czekał cały świat. Jest ważne oświadczenie ws. COVID-19

COVID-19 sparaliżował niemal cały świat. W najnowszym oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że mamy do czynienia z pandemią.

COVID-19 zbiera obfite żniwo

COVID-19 objął swoim zasięgiem już wszystkie kontynenty. Sytuacją zaniepokojeni są przedstawieciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - najważniejszej globalnej instytucji zajmującej się zagadnieniami związanymi ze zdrowiem.

W związku intensywnością i alarmującym poziomem rozprzestrzenienia się i braku działań sformułowano ocenę, zgodnie z którą scharakteryzowano COVID-19 jako pandemię - poinformował szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jest to przełomowa decyzja, przed podjęciem której wzbraniało się WHO.

Coraz więcej zarażonych

Decyzja WHO nie dziwi, ponieważ COVID-19 zbiera coraz większe żniwo. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba osób zarażonych koronawirusem poza Chinami wzrosła trzynastokrotnie, a liczba krajów, w których zarejestrowano pierwsze przypadki potroiła się - oznajmił szef organizacji.

Prognozy nie są optymistyczne - eksperci z WHO przewidują, że w najbliższych dniach i tygodniach zarówno liczba osób zarażonych, jak i zgonów wzrośnie jeszcze bardziej.

Szef WHO zwrócił uwagę, że jedynie część państw odpowiednio zareagowała na szerzące się zagrożenie i wprowadziła środki umożliwiające eliminowanie epidemii. Skrytykował część liderów państw za niewystrczające i zbyt mało drastyczne działania, które mogły ustrzec świat przed pandemią - podaje Business Insider Polska.

Czym jest pandemia?

Pandemia to sytuacja, w której choroba zakaźna rozprzestrzenia się na dużym obszarze i na różnych kontynentach w tym samym czasie i zakłada, że prawdopodobnie cała populacja będzie narażona na zakażenie. Z kolei epidemia, o której od tygodni mówi się w kontekście koronawirusa, to sformułowanie nieco łagodniejsze. Należy je rozumieć jako występowanie w określonym miejscu i czasie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie znacznie większej niż przewidywano.

Ostatni raz z pandemią zetknęliśmy się w 2009 r., gdy panowała grypa A/H1N1. Wtedy to świńska grypa, przyczyniła się do śmierci setek tysięcy osób na całym świecie - przypomina tvnmeteo.pl.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News