Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Historyczny rekord ceny jabłek. Polskie owoce najdroższe w całej Unii
Maria Glinka
Maria Glinka 05.08.2020 02:00

Historyczny rekord ceny jabłek. Polskie owoce najdroższe w całej Unii

Ceny jabłek w górę
Pexels/Maria Lindsey

Horrendalne ceny jabłek

Ceny jabłek w tym roku są tak wysokie, że zdeklasowały zeszłorocznego rekordzistę - pietruszkę. Rzeczpospolita pisze, że cena jabłek z Polski przekroczyła 109 euro za 100 kg, co jest historycznym wynikiem. Cena większości odmian jabłek wzrosła czterokrotnie, a w lipcu na rynkach hurtowych można było dostrzec ok. 175 proc. podwyżkę. Polskie jabłka stały się najdroższe w całej Unii Europejskiej.

Wśród przyczyn ten sytuacji należy wskazać na niewielkie pozostałości jabłek z zeszłorocznych zbiorów. Poza tym w tym roku zaobserwowano małą podaż owców. Na początku lipca 2020 r. zapasy wynosiły zaledwie 11 tys. ton, co jest najniższym wynikiem od ośmiu lat. Na ceny jabłek miała wpływ bez wątpienia także pandemia koronawirusa, kiedy to nagle przyspieszyła sprzedaż owoców.

Polska potentatem jabłek

Jak podaje portal bankier.pl, Polska uchodzi za największego w UE i trzeciego na świecie producenta jabłek - wyprzedzają nas tylko Chiny i USA. Mimo tak ogromnego potencjału, środowisko polskich sadowników jest nieodpowiednio zorganizowane. Ich słaba pozycja przejawia się przede wszystkim w negocjacjach z pośrednikami, którzy niejednokrotnie narzucają ceny jabłek nieadekwatne do kosztów ich produkcji.