BiznesINFO.pl > Polska i Świat > CD Projekt się przeliczył. Właśnie sprzedano wykradzione kody źródłowe do topowych gier producenta
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:29

CD Projekt się przeliczył. Właśnie sprzedano wykradzione kody źródłowe do topowych gier producenta

Dane CD Projektu w rękach hakerów
Pxhere

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie dane zostały wykradzione spółce CD Projekt

  • Jaką decyzję podjęła wytwórnia Wiedźmina i Cyberpunka

  • Co stało się z danymi CD Projektu

CD Projekt ofiarą hakerów

CD Projekt, twórca kultowych gier, takich jak Wiedźmin, czy Cyberpunk stał się kilka dni temu ofiarą cyberataku. Hakerzy uzyskali dostęp do ogromnej bazy danych, m.in. kodów źródłowych Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta oraz wczesnej wersji Wiedźmina 3. Spółka uspokajała jednak, że w ręce hakerów nie trafiły dane o graczach i użytkownikach.

"Wczoraj odkryliśmy, że staliśmy się celem cyberataku, z którego powodu część naszych wewnętrznych systemów została narażona na szwank. Nieznany sprawca uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej wewnętrznej sieci, zebrał pewne dane należące do grupy kapitałowej CD Projekt i pozostawił wiadomość z żądaniem okupu" - poinformował CD Projekt na swoim koncie na Twitterze.

Spółka zapewniła też wówczas, że nie zamierza poddawać się żądaniom cyberprzestępców, ani prowadzić z nimi negocjacji, mając jednocześnie świadomość, że w związku z tym spółce grozi wyciek danych. Poinformowano też, że podjęto odpowiednie kroki, by zapobiec ewentualnym konsekwencjom wycieku tego typu danych, m.in. kontaktując się ze stronami, które mogłyby odczuć jego skutki.

Pliki CD Projektu w darknecie

Wczoraj skradzione pliki CD Projektu znalazły się na aukcji w darknecie. Do nielegalnej sprzedaży trafiły m.in.: kody źródłowe Cyberpunka 2077, kilku różnych wersji Wiedźmina 3 i Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej. Dziś KELA, organizacja, która monitoruje działania w darknecie poinformowała, że akcja dobiegła końca.

Wiktoria Kiwilewicz, analityczka pracująca w KELA w rozmowie z serwisem IGN zdradziła, że najprawdopodobniej wszystkie dane zostały sprzedane w jednej aukcji. Do tej pory nie wiadomo w jakiej cenie dokonano zakupu. NIe można też stwierdzić kim jest kupujący ani jakie są jego zamiary.

Akcje CD Projekt w dół

Po tym jak CD Projekt przekazał informacje o ataku hakerskim, notowania spółki na giełdzie wyraźnie spadły. Po 45 minutach sesji notowania CD Projektu spadły o 6 proc. do 269 zł, podaje stockwatch. To jednak nie koniec złej passy, ponieważ kurs akcji nadal spada.