BiznesINFO.pl
Bronisław Komorowski wraca do polityki

Wikimedia/Wojciech Grzędziński

Bronisław Komorowski wraca do polityki. Jest już potwierdzenie

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wszystko wskazuje na to, że po sześciu latach emerytury Bronisław Komorowski wraca do
polityki. Były prezydent ma dziś złożyć wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza
z konserwatystami z Platformy Obywatelskiej, a także politykami Polskiego Stronnictwa Ludowego, co ma być wstępem do powołania nowej inicjatywy politycznej. Potwierdzają to słowa jednego z liderów PSL.

  • Bronisław Komorowski wraca do polityki

  • Kto zasili inicjaty polityczną z udziałem byłego prezydenta

  • Jak kończyły się polityczne powroty poprzedników Komorowskiego

Bronisław Komorowski wraca do polityki

Na dniach minie szósta rocznica spektakularnej klęski Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Komentatorzy do dziś zachodzą w głowę, jak cieszący się w pewnym momencie 80 proc. zaufaniem prezydent mógł przegrać wybory z nieznanym szerzej kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą.

Wyborcza klęska z maja 2015 roku była dla Komorowskiego szokiem, ale nadspodziewanie szybko się z niego otrząsnął. Nie zwlekał z gratulacjami dla swojego rywala, a niedługo później przyjął go w Pałacu Prezydenckim, co jak pokazuje historia nie zawsze było w polskich warunkach normą (Aleksandra Kwaśniewskiego witał... kucharz).

Po wyprowadzce Komorowskiego z Pałacu Prezydenckiego co i rusz pojawiały się spekulacje, że wróci do polityki. A to miał startować do Senatu, a to do Parlamentu Europejskiego, ale były prezydent zawsze tego rodzaju doniesienia dementował, twierdząc, że jest politykiem spełnionym.

Wygląda jednak na to, że prezydent RP w latach 2010-2015 za polityką zatęsknił. „Super Express” informuje, że 2 maja, w Dniu Flagi RP i w przeddzień Święta Konstytucji 3 maja Komorowski złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Towarzyszyć mu mają dziś
prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i inni parlamentarzyści ludowców, a także tzw. konserwatyści z Platformy Obywatelskiej.

Na samym złożeniu wieńca jednak się nie skończy. Według tabloidu ma być to tylko symboliczny wstęp do powołania nowej inicjatywy politycznej.

Doniesienia „Super Expressu” skomentował w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, jeden z liderów ludowców.

Zgorzelski potwierdził, że dziś o godz. 16.00 wraz z byłym prezydentem, prezesem PSL, a także konserwatywnymi politykami PO (wymienił tu senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego) złoży kwiaty Grobie Nieznanego Żołnierza.

Co z inicjatywą polityczną? Wicemarszałek Sejmu podkreśla, że dzisiejsze spotkanie rozpocznie dyskusję o "wypełnieniu treścią centrum sceny politycznej".

- Będziemy rozmawiać bardzo długo. Spotkamy się wśród osób, którym bliskie są wartości chadeckie, wspólnota, patriotyzm niewykluczający Unii Europejskiej, a także szacunek dla
chrześcijańskiej tradycji
– mówił w rozmowie z Polsat News Zgorzelski.

Nieudane projekty byłych prezydentów

Warto pamiętać, że polityczne zaangażowanie poprzedników Komorowskiego – po zakończeniu kadencji – nie kończyło się sukcesem. Fiasko poniosły inicjatywy Lecha Wałęsy (on sam startując w kolejnych wyborach prezydenckich uzyskał kompromitujący wynik na
poziomie 1 proc.), zaś wspierany przez Aleksandra Kwaśniewskiego komitet Lewicy
i Demokraci (sojusz SLD z dawnymi kompanami z SDPL, ale też z Partią Demokratyczną, którą tworzyli m.in. dawni opozycjoniści w czasach PRL) uzyskał poparcie dalekie od oczekiwań.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta".

Moja Woda znów do wzięcia. Trwa nabór wniosków w ramach kolejnej edycji programu

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >