BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Apel do Polaków na Wyspach. Jeśli nie złożą wniosku, czeka deportacja

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Brexit nastręcza wiele problemów. Najbardziej wyraźne są te polityczne, które widać zresztą gołym okiem, jeśli spojrzeć na brytyjski parlament i działania obecnego premiera Borisa Johnsona. Mniej eksponowanym, a bardziej przyziemnym i znacznie obszerniejszym jest problem osób, które pracują na Wyspach, a nie są Brytyjczykami i nie mają obywtelstwa brytyjskiego.

W takiej matni znaleźli się właście polscy imigranci, którzy obecnie pracują na Wyspach, ale już niebawem może się to zmienić. Jeśli chcą pozostać w Wielkiej Brytanii, muszą wypełnić odpowiedni wniosek, o czym przypomina zresztą ambasada RP na Wyspach. Złożenie wniosku o przydzielenie statusu osiedlonego jest konieczne, jeśli Polacy chcą pozostać tam na dłużej mimo brexitu.

Brexit za pasem, a masa Polaków wciąż nie wypełniła wniosków

Polski ambasador w Wielkiej Brytanii, Arkady Rzegocki, przypomniał w oficjalnym liście do Polaków osiedlonych na Wyspach, że od 29 marca każda osoba, która przebywa na terytorium kraju i chce na nim pozostać nawet po brexicie, musi wypełnić odpowiedni wniosek do końca czerwca 2021 roku lub do końca 2020 roku w przypadku, gdyby brexit był bez umowy. W innym wypadku Polacy będą uznani za nielegalnie przebywających na Wyspach i czeka ich deportacja.

Problemem jest "niepokojąco niski poziom wniosków", których wpłynęło ze strony osiedlonych w Wielkiej Brytanii Polaków. Jedynie bowiem 27% Polaków złożyło odpowiedni wniosek. Rzegocki przypomina, że wnioski składać mogą osoby, które, licząc do 31.12.2020 roku będą na terytorium Wielkiej Brytanii mieszkać 5 lat (przynajmniej 6 miesięcy w każdym roku) wraz z rodzinami lub bez. 

 - W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii dnia 31.12.2020, bliższa rodzina (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie - podaje ambasada na swojej stronie internetowej.

Tagi:

PolskaPolacyBrexit

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]