Brexit - Ambasada RP ostrzega Polaków
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 17 Września 2019

Apel do Polaków na Wyspach. Jeśli nie złożą wniosku, czeka deportacja

Brexit już za pasem, jak mówi Boris Johnson, niezależnie od działań parlamentu wyjście ze struktur UE czeka Londyn 31 października. Ambasada RP apeluje w sprawie brexitu do Polaków. Muszą wypełnić odpowiednie wnioski, jeśli chcą pozostać na Wyspach legalnie.

Brexit nastręcza wiele problemów. Najbardziej wyraźne są te polityczne, które widać zresztą gołym okiem, jeśli spojrzeć na brytyjski parlament i działania obecnego premiera Borisa Johnsona. Mniej eksponowanym, a bardziej przyziemnym i znacznie obszerniejszym jest problem osób, które pracują na Wyspach, a nie są Brytyjczykami i nie mają obywtelstwa brytyjskiego.

W takiej matni znaleźli się właście polscy imigranci, którzy obecnie pracują na Wyspach, ale już niebawem może się to zmienić. Jeśli chcą pozostać w Wielkiej Brytanii, muszą wypełnić odpowiedni wniosek, o czym przypomina zresztą ambasada RP na Wyspach. Złożenie wniosku o przydzielenie statusu osiedlonego jest konieczne, jeśli Polacy chcą pozostać tam na dłużej mimo brexitu.

Brexit za pasem, a masa Polaków wciąż nie wypełniła wniosków

Polski ambasador w Wielkiej Brytanii, Arkady Rzegocki, przypomniał w oficjalnym liście do Polaków osiedlonych na Wyspach, że od 29 marca każda osoba, która przebywa na terytorium kraju i chce na nim pozostać nawet po brexicie, musi wypełnić odpowiedni wniosek do końca czerwca 2021 roku lub do końca 2020 roku w przypadku, gdyby brexit był bez umowy. W innym wypadku Polacy będą uznani za nielegalnie przebywających na Wyspach i czeka ich deportacja.

Problemem jest "niepokojąco niski poziom wniosków", których wpłynęło ze strony osiedlonych w Wielkiej Brytanii Polaków. Jedynie bowiem 27% Polaków złożyło odpowiedni wniosek. Rzegocki przypomina, że wnioski składać mogą osoby, które, licząc do 31.12.2020 roku będą na terytorium Wielkiej Brytanii mieszkać 5 lat (przynajmniej 6 miesięcy w każdym roku) wraz z rodzinami lub bez.

- W przypadku dalszej rodziny osoby te muszą zamieszkiwać w Wielkiej Brytanii dnia 31.12.2020, bliższa rodzina (małżonkowie, partnerzy, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie) mogą dołączyć po tej dacie - podaje ambasada na swojej stronie internetowej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News