Na Boże Narodzenie wydamy w tym roku o wiele mniej
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Listopada 2020

Zapłacimy średnio po 1318 złotych. Wszystko już w grudniu

Boże Narodzenie nie będzie w tym roku takie samo. Święta spędzimy w znacznie mniejszym gronie niż zwykle, w związku z czym na prezenty i przygotowania wydamy mniej. Deloitte przeprowadziło badania "Zakupy świąteczne 2020", z których wynika, że na święta zamierzamy przeznaczyć średnio 1318 zł, czyli o ponad ¼ mniej niż w ubiegłym roku.

Boże Narodzenie w mniejszym gronie

Święta Bożego Narodzenia nie będą wyglądały tak jak do tej pory. Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia zabrania się spotkań powyżej 5 osób do 27 grudnia, czyli do końca świąt.

Mieszkasz w bloku? Szykuj się na nową opłatę, raczej jej nie uniknieszMieszkasz w bloku? Szykuj się na nową opłatę, raczej jej nie uniknieszCzytaj dalej

"Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Mimo że w projekcie nie padło słowo "Boże Narodzenie", to nietrudno zrozumieć, że twórcy rozporządzenia myśleli właśnie o okresie świątecznym.

Na święta wydamy mniej

W tym roku Boże Narodzenie będzie zdecydowanie uboższe niż do tej pory. Firma Deloitte przeprowadziła badanie dotyczące planów zakupowych Polaków w okresie świątecznym. Polacy zadeklarowali, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi planują przeznaczyć średnio 1 318 zł, czyli 29 proc. mniej niż deklarowali w ubiegłym roku.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

Co ciekawe zmniejszenie wydatków w Polsce nie jest jeszcze tak drastyczne jak w innych europejskich państwach. Interia przekazała, że w innych krajach UE cięcia mają sięgać nawet 43 proc.

Największe wydatki planują Hiszpanie, którzy chcą wydać równowartość niemal 1660 zł. Najbardziej oszczędni okazali się Holendrzy, którzy planują roztrwonić ok. 945 zł. Biorąc pod uwagę zarobki naszych zachodnich sąsiadów, planują oni wydać porównywalne kwoty do Polaków - średnio 1575 zł.

Według przewidywań Deloitte największe cięcia będą dotyczyły podróży, na które planujemy wydać średnio jedynie 58 zł. To naprawdę bardzo mało, ponieważ w ubiegłym roku na ten cel planowaliśmy przeznaczyć 70 proc. więcej.

W grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa. Jest projekt ustawy, znamy terminW grudniu będzie dodatkowa niedziela handlowa. Jest projekt ustawy, znamy terminCzytaj dalej

Zgodnie z deklaracjami Polacy nie są tak oszczędni jeśli chodzi o prezenty. Polacy zamierzają wydać na nie zaledwie 8 proc. mniej niż w ubiegłym roku - ok. 680 zł.

Cięcia widać też w wydatkach na jedzenie i napoje, na które chcemy wydać 430 zł (33 proc. mniej niż w 2019 r.) oraz w wydatkach na rozrywkę, na która planujemy wydać średnio 150 zł (spadek o 43 proc.). Te cięcia wydają się jeszcze wyższe, jeśli weźmiemy pod uwagę inflację. Wartość deklarowanej kwoty jest niższa jeszcze o różnice w wartości pieniądza.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobie
  2. Ledwo co pojawił się na antenie i przegrał. Krótka gra uczestnika "Milionerów"
  3. Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratis
Jednak zjesz na miejscu. Niektóre gastronomie już za 3 dni będą stały otworem, jest tylko jeden haczykJednak zjesz na miejscu. Niektóre gastronomie już za 3 dni będą stały otworem, jest tylko jeden haczykCzytaj dalej

Plany pokrzyżowała pandemia

Według respondentów za większą oszczędność odpowiadają m.in. ograniczenia związane z pandemią (62. proc. ankietowanych wybrało tę odpowiedź), niestabilność gospodarczą (60 proc.) i rosnące koszty życia (53 proc.).

Zmiany będą też dotyczyć zwyczajów zakupowych Polaków. Prawie ¾ ankietowanych chce spędzić przedświąteczny czas w domu, z dala od miejsc publicznych. Wielu z nas zrezygnuje z zakupów stacjonarnych (67 proc.), a 60 proc. ograniczy spotkania towarzyskie.

Niemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyNiemcy próbowali wywieźć górę śmieci do Polski. Celnicy zatrzymali 24 tonyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimę
  4. Prohibicja w obostrzeniach na grudzień. Kaczyński wycofał, bo "wyborcy mogli nie wybaczyć"
  5. Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych kary
  6. Z ostatniej chwili. Adam Małysz pozbawiony rekordu. Trudno uwierzyć, zajęło to dziesięć lat
  7. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News