BiznesINFO.pl
Rzecznik rządu zabrał głos ws. tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia

Pixabay/katerinavulcova

Minister konkretniej o Świętach Bożego Narodzenia. Mówił o tym, czy powinniśmy już zaopatrzyć się w choinki

4 Listopada 2020

(Ostatnia zmiana: 21 Kwietnia 2021)

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Wszystkich Świętych już za nami. W tym roku ten wyjątkowy dzień z powodu pandemii wyglądał zupełnie inaczej niż zwykle. Już pojawiają się pytania, jak w obecnej sytuacji mogą wyglądać Święta Bożego Narodzenia. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu Pio

Boże Narodzenie w dobie pandemii

Zazwyczaj po Wszystkich Świętych jesteśmy już myślami przy Bożym Narodzeniu. Nie inaczej jest w tym roku, choć tym razem wyczekujemy tych świąt w dużo gorszych nastrojach niż dotychczas. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa, która nie tylko nie ustępuje, ale niemal każdego dnia przynosi kolejne rekordy zakażeń (w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 25 tys. nowych przypadków).

Z powodu pandemii diametralnie inaczej niż zwykle wyglądała w tym roku Wielkanoc, a także Wszystkich Świętych. W przypadku tego pierwszego święta nie mogliśmy jak co roku święcić pokarmów, ani odwiedzić dalszej rodziny. Z kolei z powodu zamknięcia cmentarzy nie mieliśmy możliwości zapalenia znicza i złożenia kwiatów na grobach swoich bliskich 1 listopada.

W związku z nowymi obostrzeniami (zaczną obowiązywać od najbliższej soboty 7 listopada) i wizją ponownego lockdownu, który może zostać wprowadzony już w przyszłym tygodniu, Polacy z niepokojem myślą o tym, jak w dobie pandemii będą wyglądały tegoroczne Święta Bożego Narodzenia.

Nawiązał do tego Bogdan Rymanowski w rozmowie z rzecznikiem rządu Piotrem Muellerem. Polityk pytany był czy powinniśmy już zaopatrzyć się w choinki.

- Oczywiście takich ograniczeń nie będzie, o których pan tutaj mówił, aczkolwiek np. takich klasycznych bazarów świątecznych pewnie spodziewać się nie będziemy mogli, jeżeli chodzi o jakieś większe zbiorowiska, ponieważ epidemia raczej będzie towarzyszyła nam przez najbliższe tygodnie – powiedział w Polsat News rzecznik gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego.

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia2. Widzowie TVP Info przecierali oczy ze zdumienia. "Żarty" prowadzących "W tyle wizji" w ogniu krytyki3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Morawiecki o Sylwestrze

Z kolei sam premier podczas sesji Q&A na Facebooku zabrał głos w sprawie Sylwestra, który w tym roku również będzie wyglądał inaczej niż zwykle.

- Na pewno w tym roku lepiej nie szykować się na hucznego Sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi, dlatego że ryzyko tego, że pandemia będzie cały czas trwała, będzie nam zagrażała jest za duże – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tymczasem w niedawnym sondażu pracowni IBRiS dla portalu Business Insider Polska, który poświęcony był planom Polaków na Wszystkich Świętych (badanie przeprowadzono przed decyzją o zamknięciu cmentarzy) pojawił się również wątek odnośnie planów dotyczących Świąt Bożego Narodzenia.

Z badania wynika, że zdecydowana większość, bo niemal 78 proc. respondentów zamierza spędzić w miejscu zamieszkania, a tylko 17,3 proc. planuje wyjazdy. Dwie trzecie ankietowanych (67,4 proc.) zdeklarowało, że chce spędzić święta w wąskim gronie rodzinnym, ale nie tylko z domownikami. Co czwarty badany twierdzi, że nie zamierza nikogo przyjmować na święta, a większe grono rodzinne lub dawno niewidzianych znajomych planuje przyjąć jedynie 5,5 proc. respondentów.

Święta Bożego Narodzenia jedynie z domownikami chce spędzić blisko co trzeci mężczyzna (32 proc.), podczas gdy wśród kobiet odsetek ten jest wyraźnie niższy (18 proc.). Spotkań z rodziną najbardziej chce grupa badanych w wieku 60-69 lat (39 proc.), podczas gdy wśród najmłodszych respondentów (18-29 lat) takie oczekiwania deklaruje tylko 15 proc. ankietowanych.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS rozpoczął wypłatę pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500 plus"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od dziś w sprzedaży nowa moneta NBP - "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plus nie dostarczał klientom regulaminów promocji. Teraz zapłaci 6 mln zł

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

Czytaj więcej >