Rzecznik rządu zabrał głos ws. tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia
Pixabay/katerinavulcova
Autor Radosław Święcki - 4 Listopada 2020

Minister konkretniej o Świętach Bożego Narodzenia. Mówił o tym, czy powinniśmy już zaopatrzyć się w choinki

Wszystkich Świętych już za nami. W tym roku ten wyjątkowy dzień z powodu pandemii wyglądał zupełnie inaczej niż zwykle. Już pojawiają się pytania, jak w obecnej sytuacji mogą wyglądać Święta Bożego Narodzenia. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu Piotr Mueller.

Boże Narodzenie w dobie pandemii

Zazwyczaj po Wszystkich Świętych jesteśmy już myślami przy Bożym Narodzeniu. Nie inaczej jest w tym roku, choć tym razem wyczekujemy tych świąt w dużo gorszych nastrojach niż dotychczas. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa, która nie tylko nie ustępuje, ale niemal każdego dnia przynosi kolejne rekordy zakażeń (w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 25 tys. nowych przypadków).

Z powodu pandemii diametralnie inaczej niż zwykle wyglądała w tym roku Wielkanoc, a także Wszystkich Świętych. W przypadku tego pierwszego święta nie mogliśmy jak co roku święcić pokarmów, ani odwiedzić dalszej rodziny. Z kolei z powodu zamknięcia cmentarzy nie mieliśmy możliwości zapalenia znicza i złożenia kwiatów na grobach swoich bliskich 1 listopada.

W związku z nowymi obostrzeniami (zaczną obowiązywać od najbliższej soboty 7 listopada) i wizją ponownego lockdownu, który może zostać wprowadzony już w przyszłym tygodniu, Polacy z niepokojem myślą o tym, jak w dobie pandemii będą wyglądały tegoroczne Święta Bożego Narodzenia.

Już nie tylko godziny dla seniorów, ale spora zniżka. Popularna sieciówka tnie ceny o 30 proc.Już nie tylko godziny dla seniorów, ale spora zniżka. Popularna sieciówka tnie ceny o 30 proc.Czytaj dalej

Nawiązał do tego Bogdan Rymanowski w rozmowie z rzecznikiem rządu Piotrem Muellerem. Polityk pytany był czy powinniśmy już zaopatrzyć się w choinki.

- Oczywiście takich ograniczeń nie będzie, o których pan tutaj mówił, aczkolwiek np. takich klasycznych bazarów świątecznych pewnie spodziewać się nie będziemy mogli, jeżeli chodzi o jakieś większe zbiorowiska, ponieważ epidemia raczej będzie towarzyszyła nam przez najbliższe tygodnie – powiedział w Polsat News rzecznik gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego.

Duda śle Niemcom serdeczne podziękowania. Odpowiedział na propozycję naszych sąsiadówDuda śle Niemcom serdeczne podziękowania. Odpowiedział na propozycję naszych sąsiadówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Widzowie TVP Info przecierali oczy ze zdumienia. "Żarty" prowadzących "W tyle wizji" w ogniu krytyki
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Morawiecki o Sylwestrze

Z kolei sam premier podczas sesji Q&A na Facebooku zabrał głos w sprawie Sylwestra, który w tym roku również będzie wyglądał inaczej niż zwykle.

- Na pewno w tym roku lepiej nie szykować się na hucznego Sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi, dlatego że ryzyko tego, że pandemia będzie cały czas trwała, będzie nam zagrażała jest za duże – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

PKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatPKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatCzytaj dalej

Tymczasem w niedawnym sondażu pracowni IBRiS dla portalu Business Insider Polska, który poświęcony był planom Polaków na Wszystkich Świętych (badanie przeprowadzono przed decyzją o zamknięciu cmentarzy) pojawił się również wątek odnośnie planów dotyczących Świąt Bożego Narodzenia.

Z badania wynika, że zdecydowana większość, bo niemal 78 proc. respondentów zamierza spędzić w miejscu zamieszkania, a tylko 17,3 proc. planuje wyjazdy. Dwie trzecie ankietowanych (67,4 proc.) zdeklarowało, że chce spędzić święta w wąskim gronie rodzinnym, ale nie tylko z domownikami. Co czwarty badany twierdzi, że nie zamierza nikogo przyjmować na święta, a większe grono rodzinne lub dawno niewidzianych znajomych planuje przyjąć jedynie 5,5 proc. respondentów.

Święta Bożego Narodzenia jedynie z domownikami chce spędzić blisko co trzeci mężczyzna (32 proc.), podczas gdy wśród kobiet odsetek ten jest wyraźnie niższy (18 proc.). Spotkań z rodziną najbardziej chce grupa badanych w wieku 60-69 lat (39 proc.), podczas gdy wśród najmłodszych respondentów (18-29 lat) takie oczekiwania deklaruje tylko 15 proc. ankietowanych.

Rząd rozda nowe 500 plus, premier zapowiedział nową formę pomocy. Będzie przysługiwać jednej grupie zawodowejRząd rozda nowe 500 plus, premier zapowiedział nową formę pomocy. Będzie przysługiwać jednej grupie zawodowejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do sieci wyciekła rozmowa z karetki. Ratownicy potrzebowali pomocy, końcówka rozmowy ubawi was do łez
  2. Ważne informacje dla rodziców, w życie wchodzą nowe obostrzenia. Czy przedszkola zostaną zamknięte?
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Na jaw wyszło, gdzie mieszka Robert Kubica. Wielkie bogactwa za miliony, można się zgubić (FOTO)
  7. Na początku gotowania wrzucasz suche, połamane liście laurowe? Tracisz nie tylko ich niesamowite właściwości, ale i psujesz smak potraw

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News