BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Drożeje nie tylko paliwo, ale i ceny biletów. Podwyżki motywowane strachem

10 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie sprawia, że nie tylko ceny paliw mogą pójść w górę. Linie lotnicze z całego świata rezygnują z lotów nad Iranem i Irakiem, a bilety lotnicze mogą podrożeć.

Bilety lotnicze droższe przez konflikt na Bliskim Wschodzie?

Ze względu na zaostrzający się konflikt na Bliskim Wschodzie oraz katastrofę ukraińskiego samolotu wiele linii lotniczych podjęło decyzję o omijaniu przestrzeni powietrznej nad Iranem i Irakiem. Takie decyzje podjęły Lufthansa, Air France, Singapore Airlines oraz Malaysia Airlines - - informuje RMF FM. W konsekwencji loty się wydłużą, a przewoźnicy będą musieli przeznaczyć więcej środków na paliwo. W efekcie bilety lotnicze mogą być droższe. 

Obecnie opóźnienia na trasach Europa - Azja wynoszą około 40 minut, a 50 minut w przypadku lotów do Australii. Również Polskie Linie Lotnicze LOT unikają lotów nad Iranem. Kursy narodowego przewoźnika z Polski do Indii, Singapuru, Tajlandii i na Sri Lankę zostaną zrealizowane tak, aby ominąć niebezpieczne strefy. Pasażerów czeka dłuższa podróż i prawdopodobnie droższe bilety lotnicze.

Kolejny problem branży lotniczej

Konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi tylko pogłębia słabą sytuację branży lotniczej. RMF FM przypomina, że linie lotnicze nadal zmagają się z problemami operacyjnymi i finansowymi, po tym, jak uziemione zostały samoloty Boeing 737 MAX, z których korzysta też PLL LOT.

W konsekwencji cała branża notuje straty finansowe. W grudniu zeszłego roku przewoźnicy zmienili swoje prognozy dotyczące zysków. Planowano odrobić straty w 2020 roku, jednak komplikacji jest coraz więcej, a szczególnie narażone są takie linie jak Etihad Airlines, Qatar Airways oraz Emirates, które nie zrezygnowały z kursów przez Irak i Iran, ponieważ to dla nich jedyne połączenie do Europy.

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Teheranie

W środę w Teheranie rozbił się samolot Boeing 737-800 ukraińskich linii lotniczych. W katastrofie zginęło 176 osób. Obecnie trwa śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej, jednak już teraz w mediach pojawia się coraz więcej informacji o tym, że samolot został zestrzelony przez irańskie rakiety. Ukraińskie Linie Lotnicze zawiesiły wszystkie loty do Teheranu.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >