BiznesINFO.pl
Będzie podwyżka mandatów?

Wikipedia/Cezary P

Będzie podwyżka mandatów i ubezpieczenia? Mamy komentarz ministerstw

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Przed majówką w mediach pojawiły się spekulacje, że rząd pracuje nad projektem zgodnie z którym zostałaby podniesiona wysokość mandatów, zaś składka na ubezpieczenie OC rosłaby proporcjonalnie do liczby punktów karnych. Redakcja Biznes Info uzyskała w tej sprawie komentarz od resortów spraw wewnętrznych i administracji, oraz infrastruktury.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Media ujawniły, że rząd planuje podwyższenie wysokości mandatów i ubezpieczenia

  • Co na to resorty spraw wewnętrznych i administracji

  • Dlaczego eksperci chwalą proponowane rozwiązania

Mandaty w górę? Niepokojące doniesienia dla kierowców

Tuż przed weekendem majowym w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd pracuje nad projektem ustawy zakładającym podniesienie wysokości mandatów. Na tym jednak nie koniec, gdyż jak ujawnił Money.pl wzrosnąć miałaby również składka na ubezpieczenie OC. Rządzący chcą, by OC rosło proporcjonalnie do liczby punktów karnych.

Portal powoływał się na wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika, który miał powiedzieć, że prace nad projektem ustawy są na ukończeniu i już niebawem trafi on pod obrady Rady Ministrów. 

Redakcja Biznes Info zwróciła się zatem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z pytaniem o szczegóły. 

- Prowadzone są prace w różnych aspektach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Gospodarzem tych prac jest Ministerstwo Infrastruktury - odpowiada wydział prasowy MSWiA.

Resort komentuje

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Infrastruktury. Rzecznik prasowy resortu Szymon Huptyś przyznaje, że trwają prace nad zmianami prawnymi, “mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Pracują nad nimi przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, MSWiA, jak również resortu sprawiedliwości. 

- Szczególnie istotne jest ograniczenie liczby najbardziej rażących naruszeń przepisów, których skutki przekładają się na negatywne statystyki bezpieczeństwa ruchu drogowego - komentuje dla Biznes Info rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. 

- Jednym z rozważanych działań jest wprowadzenie zasady, że kierowcy jeżdżący bezpiecznie będą płacić niższe stawki ubezpieczenia OC - dodaje Huptyś

Rzecznik resortu infrastruktury podkreśla jednak, że jest zbyt wcześnie na przedstawienie szczegółów planowanych rozwiązań, co oznacza, że podwyżki mandatów i ubezpieczenia nie należy spodziewać się zbyt szybko.

Powiązanie wysokości składki ubezpieczenia OC z liczbą punktów karnych chwali Instytut Transportu Samochodwego. 

Szefowa  Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego Marii Dabrowskiej-Loranc w rozmowie z “Rzeczpospolitą” podkreśla, że uzależnienie wysokości składki ubezpieczenia OC od tego jak kierowca zachowuje się na drodze będzie miało duże znaczenie prewencyjne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ekspertka zauważa, że do tej pory składki ubezpieczenia podwyższano kierowcom, którzy spowodowali już wypadek czy kolizję, czyli już po fakcie, tymczasem uzależniając składkę od zachowania na drodze „można mieć wpływ na minimalizację ryzykownych zachowań”. Dąbrowska-Loranc nie kryje, że liczy na to, że planowane przez rząd rozwiązania przyczynią się do obniżenia średniej prędkości na drogach i w efekcie zmniejszy się liczba wypadków i ich ofiar.  

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >