Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity
Radosław Święcki
Radosław Święcki 10.07.2021 02:00

Banki wprowadziły zmiany w kredytach. Koniec tanich ofert, wracają limity

Ważne zmiany w bankach od lipca
EastNews/Arkadiusz Ziolek

Ważne zmiany w bankach od lipca. Być może nie wszyscy mają świadomość, ale wraz z końcem czerwca przestał obowiązywać wprowadzony w związku z pandemią niższy limit kosztów pozaodsetkowych dla kredytów konsumenckich. Z wyliczeń ekspertów wynika, że klienci muszą liczyć się nawet trzykrotnym wzrostem opłat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 30 czerwca przestał obowiązywać niższy limit kosztów pozaodsetkowych

  • Co to są koszty pozaodsetkowe

  • Kto musi liczyć się z trzykrotnym wzrostem opłat

Ważne zmiany w bankach od lipca

Być może nie wszyscy wiedzą, ale od lipca kredyty i pożyczki są coraz droższe. Wszystko za sprawą wprowadzonych wraz z początkiem tego miesiąca zmian zgodnie z którymi w końcówce czerwca przestał obowiązywać niższy limit kosztów pozaodsetkowych przy kredytach konsumenckich.

Wyjaśnijmy, że pozaodsetkowe koszty z jakimi muszą liczyć się chociażby kredytobiorcy to opłaty i prowizje. Ich wysokość nie może być jednak wyższa od granicy wyznaczonej w ustawie o kredycie konsumenckim.

Niższy limit kosztów pozaodsetkowych wprowadzono ze względu na pandemię, co jak zauważa Radio Zet nastąpiło niemal w tym samym momencie, co rekordowa obniżka stóp procentowych do poziomu 0,10 proc. głównej stopy referencyjnej. Pod koniec czerwca minęło 13 miesięcy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej w tej sprawie i od tamtego czasu stopy ani drgnęły (o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie RPP zdecydowała w czwartek).

Wszystko to spowodowało, że kredyty i pożyczki były stosunkowo tanie. Teraz sytuacja ta się zmieni.

Stopy co prawda pozostają na tym samym poziomie, ale jak już wspomniano, od lipca zwiększono limity kosztów pozaodestkowych, które wróciły do poziomów sprzed pandemii.

Limit jak podaje Money.pl wyliczany jest na podstawie wzoru: (kwota kredytu * 25 proc.) + (kwota kredytu * 30 proc. * okres spłaty w dniach / 365).

Nawet trzykrotny wzrost opłat

Co to wszystko oznacza dla kredytobiorców? Z wyliczeń ekspertów Expandera, które przytacza Radio Zet wynika, że przykładowo przy pożyczce na 3 tys. zł na 23 miesiące, maksymalna wysokość kosztów pozaodestkowych wzrośnie obecnie z 780 zł do 2400 zł.

Tym samym mamy do czynienia z trzykrotnym wzrostem opłat, choć jak zauważają eksperci Expandera w przypadku krótszych okresów spłaty ów wzrost będzie mniejszy.

Warto również podkreślić, że suma kosztów pozaodsetkowych nie może być wyższa od kwoty kredytu.

Marnym, bo marnym, ale pocieszeniem dla kredytobiorców może być również fakt, że musieliby liczyć się z jeszcze większymi obciażeniami w przypadku podwyżki stóp procentowych, a na to w związku z niespodziewanym wyhamowaniem inflacji póki co raczej się nie zanosi.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]