Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Auchan zamyka sklepy. Czy to początek kłopotów firmy?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:57

Auchan zamyka sklepy. Czy to początek kłopotów firmy?

Auchan zamyka sklepy
Wikimedia Commons/BKP/CC3.0

Auchan wydał komunikat, w którym poinformował, że zamknie swoje dwa markety w Polsce. To pierwszy taki przypadek, kiedy francuska sieć rezygnuje ze swoich lokalizacji nad Wisłą. W sieci pojawiają się spekulacje na temat sytuacji marki na rynku.

Hipermarkety Auchan nierentowne

To pierwsza taka sytuacja, gdy Auchan zamyka swoje markety w Polsce. O które sklepy chodzi? W komunikacie, jaki wystosowała sieć podano, że zamknięte zostaną dwa punkty: w Dąbrowie Górniczej, przy ulicy Katowickiej oraz w Mysłowicach. Jak podaje portal Business Insider obie placówki to dawne hipermarkety Real, które zostały przejęte w 2015 roku. Spółka w oświadczeniu napisała, że lokalizacje okazały się nierentowne i przynosiły straty.

"Pomimo wysiłków zespołów osiągnięcie trwałej rentowności dla dwóch sklepów okazało się niemożliwe" - podaje w komunikacie Auchan. Wspomniane sklepy mają być czynne do końca sierpnia. Co dalej z pracownikami sklepów? Tam gdzie było to możliwe, pracownicy dotychczasowych marketów będą przenoszeni do innych lokalizacji. Część osób - ze względu na wiek - będzie mogło przejść na emerytury lub świadczenia przedemerytalne. Niestety, sieć planuje zwolnienia grupowe.

Co dalej z siecią Auchan?

Jak dowiadujemy się z serwisu Business Insider sieć w przeszłości już zamknęła swoje dwa hipermarkety, które przejęła od Reala. Wynikało to z ustaleń jakie wydał polski urząd monopolowy. Markety, które zamknął Auchan działały jednak dalej, jako sklepy bez szyldu globalnej marki. Czy sytuacja, w której Auchan zamyka swoje placówki zwiastuje początek wycofywania się Francuzów znad Wisły?

Obecna sytuacja ogromnych hipermarketów jest w Polsce coraz trudniejsza. Niehandlowe niedziele sprawiły zmianę upodobań Polaków. Z powodu braku wolnego czasu coraz rzadziej decydujemy się na wielkie zakupowe wypady na przedmieścia - tam zazwyczaj znajdują się hipermarkety. Polacy masowo zaczęli wybierać sklepy zlokalizowane na osiedlach - nie są to jednak lokalne sklepiki, a należące do dyskontów placówki Lidla i Biedronki. Te ostatnie sieci coraz mocniej poszerzają swój asortyment.

W ostatnich dniach informowaliśmy o całkowitym wycofaniu się z Polski sieci Tesco. Biznes okazał się dla nich nieopłacalny, sieć sprzedała swoje placówki, centra logistyczne, a także centralę duńskiemu NETTO. Czy Auchan czeka podobny los? Póki co nic na to nie wskazuje - zostały zamknięte dwa markety, które są nierentowne. Sieć jednak cały czas prężnie rozwija się w Polsce.

Tagi: Tesco sklep