BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/BKP/CC3.0

Auchan zamyka sklepy. Czy to początek kłopotów firmy?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Auchan wydał komunikat, w którym poinformował, że zamknie swoje dwa markety w Polsce. To pierwszy taki przypadek, kiedy francuska sieć rezygnuje ze swoich lokalizacji nad Wisłą. W sieci pojawiają się spekulacje na temat sytuacji marki na rynku.

Hipermarkety Auchan nierentowne

To pierwsza taka sytuacja, gdy Auchan zamyka swoje markety w Polsce. O które sklepy chodzi? W komunikacie, jaki wystosowała sieć podano, że zamknięte zostaną dwa punkty: w Dąbrowie Górniczej, przy ulicy Katowickiej oraz w Mysłowicach. Jak podaje portal Business Insider obie placówki to dawne hipermarkety Real, które zostały przejęte w 2015 roku. Spółka w oświadczeniu napisała, że lokalizacje okazały się nierentowne i przynosiły straty.

"Pomimo wysiłków zespołów osiągnięcie trwałej rentowności dla dwóch sklepów okazało się niemożliwe" - podaje w komunikacie Auchan. Wspomniane sklepy mają być czynne do końca sierpnia. Co dalej z pracownikami sklepów? Tam gdzie było to możliwe, pracownicy dotychczasowych marketów będą przenoszeni do innych lokalizacji. Część osób - ze względu na wiek - będzie mogło przejść na emerytury lub świadczenia przedemerytalne. Niestety, sieć planuje zwolnienia grupowe.

Co dalej z siecią Auchan?

Jak dowiadujemy się z serwisu Business Insider sieć w przeszłości już zamknęła swoje dwa hipermarkety, które przejęła od Reala. Wynikało to z ustaleń jakie wydał polski urząd monopolowy. Markety, które zamknął Auchan działały jednak dalej, jako sklepy bez szyldu globalnej marki. Czy sytuacja, w której Auchan zamyka swoje placówki zwiastuje początek wycofywania się Francuzów znad Wisły?

Obecna sytuacja ogromnych hipermarketów jest w Polsce coraz trudniejsza. Niehandlowe niedziele sprawiły zmianę upodobań Polaków. Z powodu braku wolnego czasu coraz rzadziej decydujemy się na wielkie zakupowe wypady na przedmieścia - tam zazwyczaj znajdują się hipermarkety. Polacy masowo zaczęli wybierać sklepy zlokalizowane na osiedlach - nie są to jednak lokalne sklepiki, a należące do dyskontów placówki Lidla i Biedronki. Te ostatnie sieci coraz mocniej poszerzają swój asortyment.

W ostatnich dniach informowaliśmy o całkowitym wycofaniu się z Polski sieci Tesco. Biznes okazał się dla nich nieopłacalny, sieć sprzedała swoje placówki, centra logistyczne, a także centralę duńskiemu NETTO . Czy Auchan czeka podobny los? Póki co nic na to nie wskazuje - zostały zamknięte dwa markety, które są nierentowne. Sieć jednak cały czas prężnie rozwija się w Polsce.

Tagi:

Podobne artykuły

Handel

Ruszyła Biedronkoloteria. Można wygrać 10 mln nagród, w tym również pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Port Gdańsk zyskał nowe połączenie. Świetne wieści dla polskiego handlu
Czytaj więcej >

Handel

Papryka nie jest zbyt droga. Jeden kraj chętnie kupuje ją z Polski
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszukali prawie 700 osób na „cudowne garnki”, niektórzy poszkodowani nieświadomie podpisali umowy kredytowe. Teraz ruszył proces
Czytaj więcej >

Handel

Skarbówka wkracza do akcji. Dzięki nowym narzędziom łatwiej wyłapie podejrzane transakcje
Czytaj więcej >

Handel

Po 70 latach działalności polska firma ogłasza upadłość. Wiele osób straci pracę, zadłużenie jest ogromne
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]