BiznesINFO.pl
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

East News

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Agencja S&P Global Ratings opublikowała nową prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce. W przyszłym roku wzrost ma wynieść 0,9 proc. To o 0,3 pp mniej niż poprzednia prognoza, wynosząca 1,2 proc.

Jak podaje portal money.pl, zdaniem Agencji, Rada Polityki Pieniężnej nie powinna podnosić stóp procentowych aż do końca 2023 r. Obniżki stóp mają nastąpić dopiero w kolejnych latach, tj. 2024 (o 150 pb) i 2025 (175 pb) - tak zakłada scenariusz bazowy.

Dwa scenariusze

Wypłata środków z KPO miałaby nastąpić w 2023, zarówno wg scenariusza podstawowego, jak i negatywnego. Zaznaczono jednak, że możliwe są opóźnienia, co przełożyłoby się na opóźnienia inwestycji.

W negatywnym scenariuszu może być gorzej. Wszystko zależy od tego, czy Rosja odetnie gaz całkowicie oraz czy wzrosną globalne stopy procentowe. Jeżeli tak się stanie, to cały rok 2023 będzie pod znakiem recesji.

Inflacja spadnie za dwa lata

Według informacji forsal.pl, S&P zauważyła również, że innym ważnym elementem jest inflacja. Średnia roczna w Polsce ma wynieść 12,9 proc. w przyszłym roku, w 2024 6,2 proc., zaś w 2025 r. 3,1 proc.

Jeżeli bowiem poziom inflacji okaże się wyższy niż zakłada S&P, wzrosłaby presja rynkowa na walutę bądź rynek długu. W konsekwencji trzeba byłoby podnosić stopy procentowe, co mocno odbiłoby się na gospodarce i rynku pracy.

Pocieszający jest fakt, że wiarygodność kredytowa Polski kształtuje się na dość dobrym poziomie. S&P ocenia ją na “A-”, a Moody’s - A2, tj. o jeden stopień wyżej niż S&P.

Prognozy OECD pocieszające

Portal money.pl przedstawił również dane z raportu OECD “Economic Outlook”. Organizacja prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie 2,4 proc., zaś o 0,9 proc. ma wzrosnąć PKB.

OECD ujawniła również swoją prognozę inflacji w Polsce. W przyszłym roku ma ona wynieść 10,8 proc., zaś w 2024 6,6 proc. Wszystko dzięki rosnącym mocom produkcyjnym, które mają wywierać presję na spadek inflacji podczas odbudowy gospodarki.

Tagi:

inflacjawzrost gospodarczy

Paweł MakowiecAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >