BiznesINFO.pl

domena publiczna

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

„Przemilczana wina Polski” — tak brzmi tytuł tekstu zamieszczony na okładce niemieckiego magazynu „COMPACT-Geschichte” związanego z partią Alternatywa Dla Niemiec (AfD). Kwestie poruszone w gazecie opisano w spisie treści za sprawą tytułów takich jak: „Pobrzękiwanie szabelką z Warszawy: plany wojenne Polski przeciwko Niemcom”. O sprawie donosi Rzeczpospolita. Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ i poseł PiS zapowiedział przeanalizowanie niemieckiego wydawnictwa.

Skandaliczne oskarżenia niemieckiego magazynu

Przeczytajcie, jak polski szowinizm, skierowany nie tylko przeciw Niemcom, ale i przeciw Związkowi Sowieckiemu, szybko się rozwijał i odegrał niemałą rolę w wybuchu II wojny światowej. I dowiedz się, jak 14 mln Niemców zostało przymusowo wypędzonych z ojczyzny zimą 1944/45 lub torturowanych i zamordowanych w obozach śmierci, takich jak Łambinowice, Jaworzno czy Świętochłowice — takimi słowami zareklamowano najnowszy numer „COMPACT-Geschichte”.

Rzeczpospolita podaje, że w spisie treści zamieszczonym w magazynie znalazły się następujące tytuły:

  • Niemcy za drutem kolczastym: śmierć w polskich obozach internowania,

  • „Pobrzękiwanie szabelką z Warszawy: plany wojenne Polski przeciwko Niemcom”,

  • Terror wobec mniejszości: nienawiść do Niemców, Żydów i Ukraińców.

Z kolei na stronie internetowej „COMPACT-Geschichte” czytamy, że polski rząd, domagając się od Berlina wypłaty wojennych reparacji, nie bierze pod uwagę faktu, że po II wojnie światowej Polska wcieliła już jedną piątą terytorium Rzeszy Niemieckiej z 1937 r., w tym ważne obszary węglowe i przemysłowe na Górnym Śląsku — twierdzi magazyn. 

Niemiecki magazyn a partia AfD

Niemieckie pismo jest powiązane z partią AfD, która słynie z kontrowersyjnych działań w zakresie propagowania idei nazistowskich Niemiec. PiS zasiada razem z nią w jednej z pięciu grup Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

W odpowiedzi na pytanie Rzeczpospolitej o krzywdzącą dla Polski publikację Norbert Kleinwächter, wiceprzewodniczący klubu AfD w Bundestagu oraz członek delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podkreślił, że partii AfD i magazynu nic nie łączy.

Wydawca Jürgen Elsässer również nie jest członkiem partii, próbuje jednak wpłynąć na niektórych członków ugrupowania. Jego poglądy są niezgodne z poglądami AfD — zapewnił. Dodał również, że jest mu przykro z powodu publikacji.

Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ i poseł PiS zapowiedział przeanalizowanie niemieckiego wydawnictwa. Dopiero potem rząd poprosi polityków AfD, by ustosunkowali się do tej publikacji.

Tagi:

Niemcy

Podobne artykuły

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]