500 plus już nie dla wszystkich
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 30 Grudnia 2019

W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniu

Wszystko za sprawą decyzji Federalnego Trybunału Finansowego w Niemczech. Urząd zadecydował, że polskie 500 plus i niemieckie Kindergeld, to świadczenia bliźniacze i nie mogą być wypłacane oba. W związku z tym Polacy pobierający jedno i drugie świadczenie dostaną mniejszą ilość pieniędzy z budżetu Niemiec.

O decycji monachijskiego urzędu informuje "Gazeta Pomorska". Tamtejszy Trybunał zadecydował, że do polskich rodzin pobierających 500 plus nie powinno wędrować także pełne świadczenie Kindergeld, które jest w Niemczech przyznawane również na każde dziecko.

Kindergeld, czyli "niemieckie 500 plus"

Obecnie stawki Kindergeld, to 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 210 na trzecie i 235 euro na kolejne dzieci. W przypadku najbiedniejszych rodzin wprowadzono także nowe świadczenie, o nazwie Kinderzuschlag, które będzie wypłacane niezależnie od Kindergeld. Wysokość nowego świadczenia, to 185 euro miesięcznie.

Po decyzji BFH niemieckie Kindergeld będzie pomniejszone o wartość polskiego 500 plus. Załóżmy więc, że rodzina z dwójką dzieci, która do tej pory dostawała 408 euro miesięcznie z Niemiec i 1000 zł miesięcznie z Polski, po nowelizacji zasad otrzyma z niemieckiego budżetu około 250 euro miesięcznie mniej.

500 plus w koordynacji świadczeń

W przypadku Niemiec i Polski zachodzi koordynacja świadczeń rodzinnych. Oznacza to, że pieniądze powinny płynąć do rodziny z tego kraju, w którym rodzice wykonują działalność zawodową. Jeżeli rodzina jest jednak podzielona, co znaczy, że jeden z rodziców pracuje na terenie Niemiec, drugi natomiast Polski, to wtedy świadczenie powinno płynąć z kraju, w którym mieszkają dzieci. Należy przypuszczać, że zarówno Berlin jak i Warszawa będą chciały nieco zaoszczędzić na świadczeniach, co wiązać się może z bardziej skrupulatnym sprawdzaniem miejsca wykonywania pracy jak i faktycznego zamieszkania rodzin, ktore o państwowe świadczenia występują.

Nie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuNie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News