500 plus już nie dla wszystkich
pixabay
Autor Kasper Starużyk - 30 Grudnia 2019

W przyszłym roku już nie wszystkie rodziny otrzymają 500 plus. Spore ograniczenia w świadczeniu

Wszystko za sprawą decyzji Federalnego Trybunału Finansowego w Niemczech. Urząd zadecydował, że polskie 500 plus i niemieckie Kindergeld, to świadczenia bliźniacze i nie mogą być wypłacane oba. W związku z tym Polacy pobierający jedno i drugie świadczenie dostaną mniejszą ilość pieniędzy z budżetu Niemiec.

O decycji monachijskiego urzędu informuje "Gazeta Pomorska". Tamtejszy Trybunał zadecydował, że do polskich rodzin pobierających 500 plus nie powinno wędrować także pełne świadczenie Kindergeld, które jest w Niemczech przyznawane również na każde dziecko.

Kindergeld, czyli "niemieckie 500 plus"

Obecnie stawki Kindergeld, to 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, 210 na trzecie i 235 euro na kolejne dzieci. W przypadku najbiedniejszych rodzin wprowadzono także nowe świadczenie, o nazwie Kinderzuschlag, które będzie wypłacane niezależnie od Kindergeld. Wysokość nowego świadczenia, to 185 euro miesięcznie.

Po decyzji BFH niemieckie Kindergeld będzie pomniejszone o wartość polskiego 500 plus. Załóżmy więc, że rodzina z dwójką dzieci, która do tej pory dostawała 408 euro miesięcznie z Niemiec i 1000 zł miesięcznie z Polski, po nowelizacji zasad otrzyma z niemieckiego budżetu około 250 euro miesięcznie mniej.

500 plus w koordynacji świadczeń

W przypadku Niemiec i Polski zachodzi koordynacja świadczeń rodzinnych. Oznacza to, że pieniądze powinny płynąć do rodziny z tego kraju, w którym rodzice wykonują działalność zawodową. Jeżeli rodzina jest jednak podzielona, co znaczy, że jeden z rodziców pracuje na terenie Niemiec, drugi natomiast Polski, to wtedy świadczenie powinno płynąć z kraju, w którym mieszkają dzieci. Należy przypuszczać, że zarówno Berlin jak i Warszawa będą chciały nieco zaoszczędzić na świadczeniach, co wiązać się może z bardziej skrupulatnym sprawdzaniem miejsca wykonywania pracy jak i faktycznego zamieszkania rodzin, ktore o państwowe świadczenia występują.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News