1000 plus jednak nie wejdzie w życie
Wikimedia/Alina Zienowicz
Autor Radosław Święcki - 29 Maja 2020

Bonu 1000 plus dla turystów jednak nie będzie, rząd wycofuje się z obietnicy. Nie będzie już wsparcia

Zapowiadany szumnie program 1000 plus nie wejdzie jednak w życie. Według rzecznika rządu Piotra Müllera pomysł ten budził kontrowersje w branży turystycznej, z związku z czym rząd rozważa inne formy pomocy branży. Tymczasem przedsiębiorcy żyjący z turystyki nie kryją rozgoryczenia decyzją rządu. Nie brakuje jednak opinii, że pomysł padł ofiarą taktyki przedwyborczej i wkrótce powróci.

Rząd wycofuje się z 1000 plus

Wygląda na to, że program 1000 plus przechodzi do historii, nim jeszcze wszedł w życie. Powody wycofania rządu z bonu turystycznego wyjaśniał w Radiu Plus w rozmowie z Jackiem Prusinowskim rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego Piotr Müller. - W środowisku związanym z turystyką spotkaliśmy się również z krytycznymi głosami co do tej koncepcji, ponieważ ta pomoc mogłaby trafiać do podmiotów, które ucierpiały mniej lub bardziej – powiedział Müller.

Nie oznacza to, że rząd nie rozważa wsparcia pokrzywdzonej przez koronawirusa branży turystycznej. - Chcemy i teraz na naszym biurku są różnego rodzaju propozycje, które mają być bardziej celowanymi propozycjami do poszczególnych firm czy segmentów branży turystycznej – tłumaczył w rozmowie z rozgłośnią rzecznik rządu.

Przedstawiciele branży w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” nie kryją rozgoryczenia z powodu decyzji rządu. - To jest absolutny skandal. Znowu dali nadzieję, było dużo marketingu, a teraz się ze wszystkiego wycofują - mówi dziennikowi właściciel jednej z sieci hoteli, zwracając uwagę, że podawane przez przedstawicieli rządu powody tej decyzji nie są zgodne z rzeczywistością.

- Na dodatek, co jest jeszcze większym skandalem, rząd wycofując się z bonu, twierdzi, że cała branża turystyczna go oprotestowała. A to jest nieprawda. Turystyka potrzebuje szybko pomocy, ten bon przy odpowiedniej jego konstrukcji naprawdę mógłby być wsparciem. Teraz nie będzie żadnej pomocy – mówi przedsiębiorca.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Taktyka przedwyborcza?

Informator „Wyborczej” sugeruje, że wycofanie rządu z programu 1000 plus, to jedynie taktyka przedwyborcza i ostatecznie bon może zostać wprowadzony. - Tuż przed wyborami Andrzej Duda wjedzie na białym koniu i zapewni przed kamerami telewizyjnymi, że przekonał członków rządu i bon ostatecznie będzie wprowadzony zaraz po wyborach, czyli w lipcu – mówi rozmówca „Wyborczej”.

Jak już pisaliśmy na łamach naszego portalu 1000 plus, to pomysł lansowany przez Ministerstwo Rozwoju, który pojawił się już jesienią ubiegłego roku w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Pierwotnym założeniem koncepcji było wsparcie osób najuboższych, które dotychczas nie miały możliwości finansowych na zorganizowanie wakacji. Po wyborach 1000 plus nie pojawił się jednak w przestrzeni publicznej, a o pomyśle zrobiło się głośno tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, gdy wspomniała o nim minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Radia Maryja, w kontekście wsparcia pokrzywdzonej pandemią branży turystycznej.

Tarcza 4.0 obniża pensje pracowników, ale wspomoże Kościół? Sowite dopłaty dzięki nocnej poprawce rządu?Tarcza 4.0 obniża pensje pracowników, ale wspomoże Kościół? Sowite dopłaty dzięki nocnej poprawce rządu?Czytaj dalej

Z podanych w późniejszym czasie przez wicepremier Emilewicz szczegółów programu wynikało, że zakłada on przyznanie bonu turystycznego o wartości 1000 zł osobom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy zarabiają mniej niż 5200 zł brutto miesięcznie, czyli tyle ile wynosi średnia krajowa. Rządowe plany zakładały, że bon będzie możliwy do wykorzystania tylko w Polsce np. przy opłacaniu noclegu bądź wycieczki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania
Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News