BiznesINFO.pl
1000 plus jednak nie wejdzie w życie

Wikimedia/Alina Zienowicz

Bonu 1000 plus dla turystów jednak nie będzie, rząd wycofuje się z obietnicy. Nie będzie już wsparcia

29 Maja 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zapowiadany szumnie program 1000 plus nie wejdzie jednak w życie. Według rzecznika rządu Piotra Müllera pomysł ten budził kontrowersje w branży turystycznej, z związku z czym rząd rozważa inne formy pomocy branży. Tymczasem przedsiębiorcy żyjący z tu

Rząd wycofuje się z 1000 plus

Wygląda na to, że program 1000 plus przechodzi do historii, nim jeszcze wszedł w życie. Powody wycofania rządu z bonu turystycznego wyjaśniał w Radiu Plus w rozmowie z Jackiem Prusinowskim rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego Piotr Müller. - W środowisku związanym z turystyką spotkaliśmy się również z krytycznymi głosami co do tej koncepcji, ponieważ ta pomoc mogłaby trafiać do podmiotów, które ucierpiały mniej lub bardziej – powiedział Müller.

Nie oznacza to, że rząd nie rozważa wsparcia pokrzywdzonej przez koronawirusa branży turystycznej. - Chcemy i teraz na naszym biurku są różnego rodzaju propozycje, które mają być bardziej celowanymi propozycjami do poszczególnych firm czy segmentów branży turystycznej – tłumaczył w rozmowie z rozgłośnią rzecznik rządu.

Przedstawiciele branży w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” nie kryją rozgoryczenia z powodu decyzji rządu. - To jest absolutny skandal. Znowu dali nadzieję, było dużo marketingu, a teraz się ze wszystkiego wycofują - mówi dziennikowi właściciel jednej z sieci hoteli, zwracając uwagę, że podawane przez przedstawicieli rządu powody tej decyzji nie są zgodne z rzeczywistością.

 - Na dodatek, co jest jeszcze większym skandalem, rząd wycofując się z bonu, twierdzi, że cała branża turystyczna go oprotestowała. A to jest nieprawda. Turystyka potrzebuje szybko pomocy, ten bon przy odpowiedniej jego konstrukcji naprawdę mógłby być wsparciem. Teraz nie będzie żadnej pomocy – mówi przedsiębiorca.

Taktyka przedwyborcza?

Informator „Wyborczej” sugeruje, że wycofanie rządu z programu 1000 plus, to jedynie taktyka przedwyborcza i ostatecznie bon może zostać wprowadzony.  - Tuż przed wyborami Andrzej Duda wjedzie na białym koniu i zapewni przed kamerami telewizyjnymi, że przekonał członków rządu i bon ostatecznie będzie wprowadzony zaraz po wyborach, czyli w lipcu – mówi rozmówca „Wyborczej”.

Jak już pisaliśmy na łamach naszego portalu 1000 plus, to pomysł lansowany przez Ministerstwo Rozwoju, który pojawił się już jesienią ubiegłego roku w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Pierwotnym założeniem koncepcji było wsparcie osób najuboższych, które dotychczas nie miały możliwości finansowych na zorganizowanie wakacji. Po wyborach 1000 plus nie pojawił się jednak w przestrzeni publicznej, a o pomyśle zrobiło się głośno tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, gdy wspomniała o nim minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Radia Maryja, w kontekście wsparcia  pokrzywdzonej  pandemią branży turystycznej.

Z podanych w późniejszym czasie przez wicepremier Emilewicz szczegółów programu wynikało, że zakłada on przyznanie bonu turystycznego o wartości 1000 zł osobom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy zarabiają mniej niż 5200 zł brutto miesięcznie, czyli tyle ile wynosi średnia krajowa. Rządowe plany zakładały, że bon będzie możliwy do wykorzystania tylko w Polsce np. przy opłacaniu noclegu bądź wycieczki.

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Logo KNF - Komisja Nadzoru Finansowego.

Finanse

mBank ma problem. KNF nałożyła karę o wartości 4,3 mln zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

KNF zakazała sprzedaży polis z funduszem inwestycyjnym

Czytaj więcej >
Budżetówka wyjdzie na ulice?

Finanse

Budżetówka się buntuje. Na jesieni setki tysięcy ludzi może wyjść na ulice

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Rząd ma plan na uderzenie w szarą strefę

Czytaj więcej >
15.06.2021 Rosja, Sankt Petersburg , Ermitaz fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Finanse

Szał na obligacje detaliczne. Polacy sobie nie żałują, trwa świetna passa

Czytaj więcej >
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta".

Finanse

ZUS: Od 23 lipca pomoc z tarczy antykryzysowej m.in. dla prowadzących sklepiki szkolne

Czytaj więcej >