ZUS przypomina przedsiębiorcom: czas na złożenie konkretnego dokumentu upływa 31 marca
Do 31 marca płatnicy składek są zobowiązani dostarczyć dokument ZUS ZSWA za osoby, które w 2022 roku przepracowały choć jeden dzień w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Coraz mniej czasu na wypełnienie obowiązku
Do 31 marca przedsiębiorca ma obowiązek złożyć w Zakładzie dokument ZUS ZSWA, jeśli jego pracownik w ubiegłym roku przepracował choć jeden dzień w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W praktyce pojęcie to oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych powiązanych z czynnikami, które wraz z wiekiem mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia.
ZUS ZSWA – co powinieneś o tym wiedzieć?
Formularz ZUS ZSWA, czyli Zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze muszą do końca marca przekazać ci płatnicy, którzy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących taką pracę oraz opłacania za nich składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Złożenie takiego dokumentu po tej dacie (po 31 marca – dop. red.) będzie możliwe tylko w sytuacji, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP, złoży wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.
Rzeczniczka dodaje również, że w przypadku upadłości firmy bądź jej likwidacji formularz ZUS ZSWA trzeba dostarczyć najpóźniej w dniu złożenia formularza ZUS ZWPA, tzn. w momencie zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek.
Jak dane muszą się znaleźć w formularzu?
Przede wszystkim chodzi o dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osób wykonujących prace w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze. W formularzu wskazać należy również kod tej pracy, a także okresy jej wykonywania. Poza tym jest też miejsce na wpisanie wymiaru czasu pracy oraz kodu tytułu ubezpieczenia, z którym pracownik został zgłoszony do ubezpieczeń.
W celu ułatwienia procesu wypełniania formularza – składa się on z ośmiu bloków – ZUS przygotował specjalny poradnik, który można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.