ZUS apeluje w sprawie emerytur. Możesz nie otrzymać pieniędzy
Seniorzy mogą wybrać, w jaki sposób będą otrzymywać emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się jednak, że jedna z metod doręczeń może nie zadziałać. ZUS już wystosował w tej sprawie specjalny komunikat.
Ze statystyk wynika, że 20 proc. emerytów wciąż odbiera swoje emerytury za pośrednictwem Poczty Polskiej. Pozostali korzystają już z przelewu na konta bankowe.
Jak wynika z informacji Interii, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam zaleca, aby emeryci wybierali przelewy jako drogę otrzymania świadczenia. Zauważa jednak, że ci znajdujący się w mniejszości mają swoje powody.
Przekazy pocztowe z problemami
Według Iwony Kowalskiej-Matis z dolnośląskiego ZUS cytowanej przez Interię, jednym z powodów jest utrudniony dostęp do bankomatów. Z tym problemem mierzą się emeryci mieszkający w mniejszych miejscowościach i na wsiach.
Innym, równie ważnym powodem, może być potrzeba kontaktu z listonoszem. Dotyczy on z kolei osób samotnych.
Dlaczego ZUS zaleca korzystanie z przelewów? Powód jest jasny: przekazy pocztowe napotykają problemy. Jak powiedziała Interii Kowalska-Matis, jeżeli emerytura dochodzi z opóźnieniem lub w ogóle nie zostaje przekazana, to dotyczy przekazu pocztowego.
Przelewy są bezpieczniejsze i mniej kosztują
Stoi to w przeciwieństwie do przelewów bankowych, które następują błyskawicznie. Przekazy pocztowe narażone są na błędy ludzkie, oraz zależą od tempa pracowników poczty.
Dodatkowo, ZUS w przypadku przelewów bankowych ponosi mniejsze koszty w porównaniu z przekazami pocztowymi. Jak podaje Interia, jest to również znacznie bezpieczniejszy sposób.
Zakład stosuje również jeszcze jeden chwyt. Ze słów Kowalskiej-Matis wynika, że seniorzy korzystający z tego sposobuotrzymują świadczenia nie tylko przed tymi korzystającymi z listonoszy, ale również przed terminem.